Foto Galeri

Hangi Yaşta Hangi Oyuncak? – Foto Galeri

Hangi yaşta hangi oyuncak tercih edilmeli? Oyuncak seçimi yaş grubuna göre farklılık gösterir. Yaş grubuna göre oyuncak seçimi önemlidir.

Hangi yaşta hangi oyuncak sorusu önemlidir. Oyuncak parçalarının şekli ve boyutu kullanacak çocuk yaş grubuna göre değişkendir. Örneğin bebeklere küçük boyutlu oyuncaklar, çocuklara yaş gruplarına uygun boyutlarda oyuncaklar üretilir.

Yaş Grubuna Göre Oyuncak Seçimi

0-3 ay için oyuncaklar: Bu yaş grubundaki bebekler zamanının çoğunu uyuyarak geçirdiği için genellikle onu rahatlatıp uyumasını sağlayacak oyuncak türleridir. Örneğin yatak başına konulan dönenceler, çıngıraklar gibi.

6-12 ay için oyuncaklar: Bu yaş aralığındaki bebekler oturmaya başladığı için oyun hareket gelişimini destekleyen oyuncaklar bu yaş grubu için uygundur örneğin, iç içe geçen oyuncaklar, dişlikler, kumaş kuklalar ve bez kitaplar, ahşap oyuncaklarla oynayabilir.

12- 24 ay için oyuncaklar: 12-15 ay aralığında çok hızlı hareket ettikleri için, itilen, binilen, kopyalama ve taklit yeteneklerinin gelişimi için, bebekler, yumuşak oyuncaklar, üst üste yığma, içi içe geçirme, basit pazıllar, bez ya da karton kitaplar, yumuşak toplar, ses çıkartan müzikli çocuğun boyu ile orantılı tekstil, ahşap ve plastik oyuncaklarla oynayabilir.

3-6 yaş için oyuncaklar: Bu yaş grubundaki çocuklar aktif oyunlar oynayabilir, konuşma ve anlama yeteneğini geliştirmeye çalışır, müziğe tepki verir, resim yapabilir, yapılar oluşturabilir. Bu nedenle evde hazırlanan nişasta – un karışımı hamurlar, yap bozlar, resim malzemeleri, oyuncak ev eşyaları, basit müzik aletleri, bol resimli ve sesli kitaplar, toplar, hayal dünyasını geliştirecek dolgu oyuncaklar ve tekstil yüzeyli, ahşap, karton, seramik malzeme kullanılmış oyuncaklarla oynayabilir.,

Çocuğunuz için yaşına uygun oyuncak seçimi yaparsanız gelişimini olumlu destekleyebilirsiniz. Oyuncakları temiz tutarak çocuğunuzun sağlığını da koruyabilirsiniz. Çocuğunuzla eğlence dolu, mutlu bir yaşam diliyoruz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.