Kültür Sanat

Harry Potter ve Melez Prens 2009 a kaldı

Warner Bros. Pictures bugün “Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”in gösterimini 2009 yazına ertelediğini açıkladı.

BURBANK, Kaliforniya, 15 Ağustos 2008 – Warner Bros. Pictures bugün “Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”in gösterimini 2009 yazına ertelediğini açıkladı. Gişe rekortmeni Harry Potter serisinin altıncı filmi olan yapım ABD sinemalarında ve birçok ülkede 17 Temmuz 2009 günü aynı anda gösterime girecek. Açıklamayı Warner Bros.’un Başkanı ve Operasyon Şefi Alan Horn yaptı.

Yaptığı açıklamada Horn şunları kaydetti: “‘Melez Prens’i gelecek yaza ertelememizin iki gerekçesi var: Serinin ilk filmden sonraki en yüksek gişe hasılatı yapan filmi olan bir önceki Harry Potter filmimizin başarısıyla da kanıtlanmış olduğu üzere, yaz sezonu, aile filmi kategorisindeki yapımlar için ideal bir dönem. Buna ek olarak, her stüdyo gibi biz de hâlâ yazar grevinin uzantılarını hissediyoruz. Bu grev öteki filmlerin hazır oluş tarihlerini etkilediği için 2009 yılının tüm rekabet haritasını da yeniden şekillendirdi. Söz konusu durum bize yeni fırsatların kapısını açtı ve biz bunlardan yararlanmak istiyoruz. En iyi stratejinin ‘Melez Prens’i Temmuz’a ertelemek olduğu konusunda görüş birliğine vardık çünkü bu sayede filmimiz yaz ortasında geniş kitlelere hitap eden bir film konusundaki boşluğu mükemmel dolduracak”.

Warner Bros. Sinema Grubu Başkanı Jeff Robinov da bu açıklamayı onaylayarak şunları söylüyor: “Gösterime giriş tarihi bu filmin ya da sonraki Harry Potter filmlerinin yapım programlarını etkilemiyor. ‘Melez Prens’in post prodüksiyonu zamanında tamamlandı. Ayrıca, stüdyonun ‘Harry Potter and the Deathly Hallows/Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın iki bölümü için belirlediği tarihler de bu değişiklikten etkilenmeyecek. Biliyoruz ki Harry Potter meraklıları serinin son bölümlerini beyaz perdede görmeyi sabırsızlıkla bekliyorlar. Aslında, iyi haber şu ki bu erteleme sayesinde ‘Melez Prens’ ile ‘Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nın birinci bölümü arasındaki boşluk kısalmış olacak”.

“Harry Potter ve Melez Prens”in gösterim tarihinin değişimine ilişkin olarak tüm Harry Potter filmlerinin yapımcısı olan David Heyman da şu yorumu getiriyor: “Jeff Robin ‘Harry Potter ve Melez Prens’in gösteriminin Temmuz 2009’a ertelenmesinin ardındaki mantığı açıkladığında, bu durumun bize olabilecek en geniş kitleye hitap edebilme potansiyeli sunduğu hemen anlaşıldı. Bu son filmle, ayrıca David Yates’in ve inanılmaz oyuncu kadromuzun ortaya koyduğu işle büyük gurur duyuyorum; inanıyorum ki seriyi geliştirdik ve daha da ileri götürdük. Eserimizi tüm dünyadaki Harry Potter hayranlarıyla paylaşmayı dört gözle bekliyoruz; birazcık daha beklememiz gerekecek olsa bile”.

Hem “Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı” ve “Harry Potter ve Melez Prens”i yönetmiş olan hem de “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları”nı yönetecek olan David Yates ise yapım hakkındaki görüşlerini şöyle dile getiriyor: “‘Harry Potter ve Melez Prens’te görev almak bir zevkti. Gerek Dan, Rupert ve Emma gerekse kadroda yeniden rol alan diğer genç oyuncular serpilmeye devam ederken, kadroya yeni katılan oyuncularımız da Hogwarts’a yeni renkler ve taze soluk getirdiler. Daha son filmin rötuşlarını yaparken serinin son iki filminin hazırlıklarına başladık. Çekimlere Şubat’ta başlıyoruz. Bu müthiş seriyi hayranlarının hak ettiği heyecan verici ve sarsıcı sona taşıyacak olduğum için heyecanlıyım”.

“Harry Potter ve Melez Prens”te Voldemort hem Muggle hem de büyücüler dünyasındaki kıskacını daraltmaktadır ve Hogwarts artık bir zamanlar olduğu güvenli liman değildir. Harry tehlikenin kalenin içinde bile olabileceğinden şüphelenirken, Dumbledore da Harry’yi hızla yaklaşmakta olduğunu bildiği nihai savaşa hazırlamaya her zamankinden kararlıdır. Bu arada, öğrenciler bambaşka bir rakibin kuşatması altındadırlar: Gençlik hormonları zirveye tırmanmaktadır. Havada aşk kokusu vardır, ama trajedi kapıdadır ve Hogwarts bir daha asla aynı olamayabilir.

Warner Bros. Pictures bir Heyday Films yapımı olan “Harry Potter and the Half-Blood Prince/Harry Potter ve Melez Prens”i sunar. Geçen yılın gişe devi “Harry Potter and the Order of the Phoenix/Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı”nı yönetmiş olan David Yates”in yönetmenliğini gerçekleştireceği “Harry Potter ve Melez Prens”in yapımcılığını David Heyman ve David Barron, yönetici yapımcılığını ise Lionel Wigram üstlendi. Filmin senaryosunu J.K. Rowling’in kitabına dayanarak Steve Kloves kaleme aldı.

Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson’ın bir kez daha genç büyücüler Harry Potter, Ron Weasley ve Hermione Granger olarak karşımıza çıkacağı filmde ayrıca Jim Broadbent, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Michael Gambon, Alan Rickman, Maggie Smith, Timothy Spall, David Thewlis ve Julie Walters rol alıyor. Filmin diğer oyuncuları ise şöyle: David Bradley, Jessie Cave, Frank Dillane, Tom Felton, Matthew Lewis, Evanna Lynch, Helen McCrory, Natalia Tena, Hero Fiennes Tiffin ve Bonnie Wright.

“Harry Potter ve Melez Prens”in dağıtımını bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olun Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.

www.harrypottervemelezprensfilm.com

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir