Anne Baba Okulu

Hatalı Ebeveyn Davranışları

Hatalı ebeveyn davranışları çocukları olumsuz etkiler ve bu etki, çocuklarım hayatında belirleyici olabilir. İşte kaçınmanız gereken hatalı ebeveyn davranışları.

Hatalı ebeveyn

Rehber ebeveyn çocuğunu arkadaşassız bırakabilir.

Bu tür ebeveynlerin çocuklarına ne yapacaklarını ve nasıl yapılacağını söyleyerek sürekli olarak rehberlik etme eğilimindedir.Tabii ki, ebeveynlerin çocuklarını sağlıklı ve güvenli tutmak için ellerinden geleni yapmaları normaldir. Ancak sürekli direktif alan çocuklar duygularını nasıl yöneteceklerini öğrenmezler. Böyle bir ebeveynlik sadece sosyal uyum, arkadaş edinme ve davranışları analiz etme ile ilgili sorunlara neden olacaktır. Onlara zor zamanlar boyunca rehberlik edebilirsiniz, ancak her şeye karar vermekten kaçının.

Disiplin için şiddet uygulamak büyük bir problemdir.

Fiziksel gücün ebeveynlerin çocuklarını terbiye etmesine yardımcı olduğuna dair bir inanç vardır. Ve birçok insan sadece hemfikir değil, aynı zamanda aktif olarak bu yöntemi kullanır. Uzmanlar, fiziksel istismarın farklı olumsuz sonuçlara yol açabileceğini söylüyor. Antisosyal eylemler, psikolojik bozukluklar, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ortaya çıkabilecek davranış sorunlarının sadece bazı örnekleridir. Hangi tekniklerin daha etkili çalıştığını ve bir çocuğun özgüvenini artıracağını merak ediyorsanız, makul ve besleyici bir iletişim kurmayı denemelisiniz.

Karşılaştırma, özgüven kaybına sebep olur.

Ebeveynler karşılaştırmaların çocukları daha iyi olmaya motive edebileceğini düşünebilirler. Ancak bu doğru değildir. Birinin başkalarıyla karşılaştırılması, bir çocukta benlik saygısını ve benlik değerini düşürür. Ayrıca sürekli olarak güvensiz hissettikleri ve size olan güvenlerini yitirdikleri için siz ve çocuklarınız arasında bir kopukluk oluşturabilir. Her durumda mutlak sevginize ve desteğinize ihtiyaçları var, bu yüzden sizi hayal kırıklığına uğrattıklarını göstermek değil, bunun yerine sorun hakkında konuşmak daha iyidir.

Tutarsız ebeveynlik, savunmasız bir çocuk anlamına gelir.

Bir gün çocuklarınızdan oyuncaklarını temizlemelerini istersiniz ve ertesi gün tek kelime etmeden kendiniz yaparsınız. Dün kötü bir ruh halindeydiniz ve basit bir şaka sebebiyle çocuğunuzu cezalandırdınız, ama bugün harika hissediyorsunuz ve tüm gün istediğini yapmasına izin veriyorsunuz. Bunlar, çocukların zihninde ebeveynlerinin ne düşündüğünü anlamalarını güçleştirir.

Uzmanlar böyle bir belirsizliğin benlik saygısı gelişimini olumsuz etkileyebileceğini ve depresyon geliştirebileceğini söylüyor. Bu yüzden bazı kurallara sahip olmak ve sınırlar koymak her zaman daha iyidir.

Bağırmak, çocukların davranışlarını etkiler.

Bağırmak aslında duygulardan kurtulmaya yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Ve bazı ebeveynler, çığlıkların sorunu o zaman ve orada çözmek için iyi bir yol olduğuna inanıyorlar. Ama hiç böyle bir ebeveynlik tarzının sonuçlarını merak ettiniz mi? Bağırmak çocuğunuzun davranışını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca anksiyete ve depresyona yol açar ve hatta kronik ağrıya neden olabilir. Çocuklarınızın büyümesine ve gelişmesine yardımcı olacak yeni ebeveynlik yöntemlerini benimsemek asla geç değildir.

Yüksek beklentiler çocukları mükemmelleştirmez.

Beklentiler aslında çocukları daha iyi performans göstermeleri için motive eder. Ancak sadece beklentilerimizin gerçekçi olmayan hedeflere dönüştüğü noktaya kadar.  Ryan Hong, “Çocuklar ebeveynleri mükemmel olmalarını beklediğinde hata yapmaktan korkarlar.” diyor. Biraz zaman ayırın ve çocuğunuzu gerçekten ihtiyaç duyduklarından daha fazla zorlamanın gerçekten işe yarayıp yaramadığını düşünün.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.