Çocuk Haberleri

Hayata Renk Ver Derneği kitapları hastane koridorlarına taşıyor

Dernek son 1 yılda, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi ve Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Servislerinin koridorlarına kütüphane kurdu. Koridorları şenlenen çocuk servislerine 3. bir hastane daha eklendi. 16 Mart Pazar günü Dr. Siyami Ersek Hastanesi’nde Koridor Kütüphanesi açıldı.

Dernek; başta lösemi olmak üzere, kanser ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklarla mücadele eden çocukların, bu zorlu süreci fiziksel ve psikolojik olarak, mümkün olduğunca en iyi şartlarda geçirmelerini sağlamayı, ayrıca toplumda bu hastalıklarla ilgili farkındalık oluşturup, bilinç seviyesini arttırmayı amaçlıyor.

2013 Haziran ayından beri İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde yürütülmekte olan Sosyal Destek Programı (SOSDES) kapsamında her hafta sonu, gönüllü uzmanlarla destek etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Dernek, bu etkinliklerle şimdiye kadar 457 çocuğa ulaştı. Etkinlikler sırasında çocuklardan gelen kitap istekleri ve bu kitapları çocuklara ulaştıracak en ideal yöntem arayışı, koridor kütüphanesi fikrini doğurdu, çünkü kitapları, kapısı çoğunlukla kapalı olan çocuk servisinin sınıfına yerleştirmek işe yaramıyordu.

ENKA Okulları öğrencilerinin okullarında başlattıkları kampanya ile sponsor oldukları; Tülin Kozikoğlu’nun katılımı ve desteğiyle Dr. Siyami Ersek Hastanesi’nde kurulacak olan 3. Koridor Kütüphanesinin açılışı 16 Mart Pazar günü saat 15.00’de hastanenin çocuk servisinde yapıldı.

Kütüphanelerin tüm çocuk servislerine ulaşılması amaçlanıyor

Dernek gönüllülerinden Nilay Yılmaz Koordinatörlüğüyle kurulan koridor kütüphaneleri, ilk günden beri çocuklar tarafından yoğun ilgi görüyor. Şimdiye kadar 2000′den fazla kitap ulaştırılan ve ulaştırılmaya devam edilen kütüphanelerin tüm çocuk servislerinde yaygınlaştırması amaçlanıyor. Şu anda 10 tane hastanede kitaplık kuracak kadar kitap bağışı toplamış durumda.

Tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırılması planlanan Koridor Kütüphaneleri için hastanelerden talep bekleniyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir