Kültür Sanat

Her Oyuncak Bir Gülücük Projesi Çocukların Yüzünü Güldürecek

Her Oyuncak Bir Gülücük ProjesiHayat Sende Gençlik Akademisi Derneği ve KalpAnkara Gençlik Merkezi Oyuncak Kütüphanesi, Ankara’da kapsayıcı bir sosyal kampanya projesini hayata geçiriyor.

1 Şubat’ta başlayan ve koruyucu aile bakım modeli hakkında halkı bilinçlendirmeyi hedefleyen “Her Oyuncak Bir Gülücük” projesi, 1 Haziran 2014 tarihine kadar devam edecek.

Bu proje sayesinde aile yanındaki bakım modellerinden biri olan “koruyucu aile bakım modeli” halka daha ayrıntılı anlatılabilecek. Gelişmiş ülkelerde, devlet korumasında kalan çocuk ve gençlerin ortalama yüzde 85’i koruyucu ailede iken, ülkemizde bu oran yalnızca yüzde 25’ler civarında. “Her Oyuncak Bir Gülücük” projesiyle, devlet korumasında kalan çocuk ve gençlerin koruyucu ailede yetişmelerinin sağlanması ve koruyucu aile bakım modeline ilişkin ülke çapında farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Bu doğrultuda bu projeyi sokağa indirerek halkın konu hakkında bilinçlendirilmesi sağlanacak.

İmkanı olmayan çocuklar, oyuncaklarla buluşturulacak

Projenin bir diğer hedefi ise, oyuncağa erişimi kısıtlı olan çocukların oyuncaklarla buluşturulması. Ülkemizde oyuncak için yapılan harcamanın düşük olması, çocukların hayal dünyalarının gelişememesine neden oluyor. Projeyle bu soruna da dikkat çekilerek, kapsayıcı bir sosyal kampanya hedefleniyor.

Proje kapsamında, Denizli Koruyucu Aile Derneği Başkanı Ayfer Doğan, 22-23 Şubat tarihlerinde gönüllülere ve dernek üyelerine koruyucu ailelikle ilgili bir eğitim verdi. Ayfer Doğan projeyle ilgili “Koruyucu ailelik modelinin üç ayağı bulunmaktadır: Farkındalık oluşturma, eğitim ve denetim. Bu projenin, ilk ve en önemli ayak olan farkındalık oluşturma kısmına önemli hizmetleri olacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir