Çocuk Kulübü

Hileci Alakarga ile Kuşlar

Bir gün ormanların kralı arslan kuşların da bir kralının olmasını istemiş ve bütün kuşları karşısına çağırmış. Kuşlara demiş ki; “Hepiniz toplanıp içinizden en güzelini seçin; size kral olsun!!”

Bunu duyan kuşlar hemen subaşına gitmişler. Kral olmak için güzelleşme çabalarına girmişler. Hepsi de güzel olabilmek için yıkanmışlar, taranmışlar. Ama içlerinden bir tanesi ne kadar çabalasa da güzel olamayacağını anlamış. İşte bu kuşun adı alakargaymış. Güzelleşemeyeceğinin farkında olarak çaresizce ‘Bir plan yapmalıyım’ demiş kendi kendine. Kurnaz alakarga öteki kuşlar yıkanırken ve taranırken onlardan düşen tüyleri toplamış. Sonra da topladığı tüylerin hepsini başına, sırtına, bacaklarına birer birer takmış.

Sonunda kuşlardan birisinin kral seçileceği gün gelip çatmış. Süslenip güzelleşen kuşların hepsi arslanın huzuruna gitmişler. Tabi kuşlardan düşen tüyleri vücuduna takan alakarga da oradaymış. Bütün kuşlar arslanın karşısına çıktıktan sonra, ormanların kralı arslan kuşların karşısına geçip uzun uzun bakmış. Tüm kuşları inceledikten sonra hileci alakargayı göstererek; “İçinizde en güzeliniz alakarga. Ben alakargayı size kral yapacağım” demiş. Güzelleşmek için o kadar uğraşan diğer kuşlar da bu kararı duyunca kıskançlıklarından alakarganın üstüne atlamışlar. Bütün kuşlar kendi tüyünü bulup geri almış. Zavallı alakarga üzerinde onu güzel gösteren tüyler kalmayınca yine eski haline dönmüş. Hilesi meydana çıkınca da çok ama çok utanmış.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir