Hamilelik

Hipnodoğum Nedir?

Hipnodoğum ya da diğer adıyla hipnozla doğum, hamilelerin doğum teknikleri hakkında eğitim alarak doğum sancısı gibi korkularından arındırılmasını sağlayan tedavi yöntemi olarak tanımlanıyor. 

HelpA Akademi Genel Koordinatörü ve Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, her kadının çocukluğundan itibaren doğumla ilgili olumlu ya da olumsuz çok sayıda fikir edindiğini, edinilen bu fikirlerin bazı kadınlarda ileriki dönemlerde negatif durumlar yarattığını ifade ederek, “Çocukluktan bilinçaltında yer eden olumsuz düşünceler kişinin doğum konusunda korku ve endişe beslemesine yol açabilir” diyor.

Hipnodoğum Nasıl Yapılır?

Cambridge Düşesi Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğum, doğumla ilgili negatif şartlanmaları hipnoterapi yöntemiyle aza indirmeyi amaçlıyor. Hipnodoğum, bilinç altında doğum ile ilgili olumsuz yargıları silmeye yardımcı olarak ve bu ağrıların başa çıkılabilir ağrılar olduğu algısı yaratarak anne adayını rahatlatıyor.

Son yıllarda gelişmiş ülkelerde yeni trend olan hipnodoğum, hipnoterapi ile ağrının engellenerek, kişinin daha rahat ve güvenli bir doğum yapabilmesi amacını taşıyor.

Psikoterapinin bir çeşidi olan hipnoterapi, hipnoz sırasında kişinin davranış, duygu ve düşüncelerinde değişim yaratmayı amaçlıyor.

Doğum konusunda yaşanan korkunun da anne adaylarında kısır döngüye neden olabildiğini vurgulayan Orhan, doğum aşamasında yaşanılan korkunun ağrıyı, ağrının ise korkunun büyümesini tetiklediğini söylüyor.

hipnodoğum nedirRegresyon Hipnoterapisi

Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan, hipnodoğum yöntemi hakkında şu bilgileri veriyor.

“Bu işlemin asıl adı ‘Regresyon Hipnoterapisi’. Herkesin ağrı eşiği farklıdır. Her kadın bu sancıyı farklı yaşar ve doğum ağrısı hipnoterapi ile en aza indirilebilir. Bunda negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal bir süreç olarak görmek büyük önem taşıyor. Kanserle ilgili programlar izleyen pek çok kişide psikosomatik olarak sebepsiz kanser belirtilerinin belirdiği görülmüştür. Doğum sancısı ve diğer hastalık semptomlarının aslında pek çok kişinin sosyal duyum sonucu abarttığı duyusal etkiler var. Hipnodoğum esasen doğum ağrısını azaltmayan fakat kişinin bilinçaltında doğumla ilgili olumsuz kayıtlarını silmesine yardımcı olan ve doğum esnasında bu ağrının başa çıkılabilir bir ağrı olduğunu bilinçaltına çapalayan bir sistem.”

Bu yöntemin Türkiye’de de uygulandığını ancak henüz yaygınlaşmadığını belirten Orhan, regresyon hipnoterapisinin sadece doğum ağrılarını dindirmede değil, travma kayıtlarından kurtulmak, korkular ve fobilerden arınmak, taciz-tecavüz gibi hayatı olumsuz etkileyen her türlü duygunun etkisini silmek, maddi, duygusal hayat, cinsel hayat gibi olumsuz giden periyodik gidişatların altında yatan kodlardan temizlenmek için de kullanıldığını belirtiyor.

Orhan, hipnodoğumun ülkemizde de yaygınlaşması gerektiğini, ancak bu işin ehil kişiler tarafından yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı