Anne Baba Okulu

İçe Basma Nasıl Anlaşılır?

İçe basma nasıl anlaşılır? Bebeklerde içe basma yeni yürümeye başladıkları dönemde rastlanan bir yürüyüş sorunudur. Çocuklarda içe basma alışkanlığı, anatomik yapıyı bozduğu gibi, çocukların fiziksel yapısında da değişikliklere yol açabiliyor. Ayaklarını içeri doğru basan çocuklar yürürken ya da koşarken de zorluk çekebiliyor. Nasıl anlaşılır? Nasıl tedavi edilir?

İçe basma

Bebeklerde İçe Basma Nedir?

Bebeğinizin anormal bir yürüyüş geliştirdiğini görmek üzücü olabilir, ancak çoğu zaman endişelenecek bir şey yoktur. Koşullar ağrıya neden olmaz ve çocuklar büyüdükçe genellikle iyileşir.

Yürümeye yeni başlayan bebeklerin yere basarken ayaklarının düz bir şekilde karşıya bakması gerekirken içe bakması durumudur. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülür. İçe basmanın aşırı olduğu durumlarda çocuklarda sendeleme veya kısa mesafede yorulma olabilir. Çocuklarda ağrıya yol açmaz ve çocuğun düzgün yürümesine engel olmaz.

Dört tip basma sorunu vardır.

 • Ayaktaki tarak kemiklerinden itibaren ayak içe dönüktür. Doğuştan gelen bir sorundur ve genellikle tedavisi cerrahi olarak mümkündür.
 • Çocuk ayakta iken tabanın içe basmasıdır. Ayak iç tarafındaki kavis yoktur ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafı yere daha yakın olup dışa doğru eğilme gözlenir. Hatta bazen topuğun dış kenarı havaya kalkar.
 • Bacakta tümüyle içe dönük basma mevcuttur. Aslında ayak normaldir. Bu durum ergenlik çağına kadar düzelebilen bir sorundur. Bu çocukların tipik özelliği W oturma dediğimiz, diz üstü oturup ayakları yanlara açabilmeleridir. Genellikle cerrahi tedavi gerektirmez.
 • Bu tipte sadece ayak kavisi oluşmamış ve topuk düzgündür. Müdahale gerekmeden çoğu zaman kendiliğinden düzelir

İçe Basma Nedenleri

 • Anne karnındaki duruş bozukluğuna bağlı kaval kemiğinin içe dönük olması
 • Düztabanlık
 • X bacak ve O bacak
 • Ayak ön kısmının dönüklüğü

Bebeklerde İçe Basma Nasıl Anlaşılır?

Çocukların çoğu büyüdükçe, kemikleri çok yavaş yavaş normal bir açıyla döner. Yürüme, diğer beceriler gibi deneyim ile de gelişir, böylece çocuklar kaslarını ve ayak pozisyonlarını kontrol edebilecek hale gelirler.

Ayak zamanla iyi hale gelir, ancak bu yavaş yavaş olur ve fark etmek zordur. Bu nedenle doktorlar, ebeveynlerin bebeğin gelişimini izlemelerine yardımcı olmak için sık sık video çekmelerini önerir. Ebeveynler, çocuklarını yürürken kaydedebilir ve daha sonra başka bir video çekmek için bir süre bekleyebilir. Bu, genellikle yürüyüş anormalliğinin zamanla düzelip düzelmediğini görmeyi kolaylaştırır. Eğer düzelmemişse doktordan yardım almak gerekir.

Geçmişte, yürüyüş sorununu tedavi etmek için özel ayakkabılar ve parantezler kullanıldı. Ancak artık doktorlar bu yönteme nadiren başvuruyor.

Çocuk yürürken veya adım atarken ayaklarının içi göstermesi durumunda fizik muayene ve görüntüleme yöntemleri yardımı ile tanı konabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

2 yaş altı çocuk yürümeye başlayınca bu durum zamanla kendiliğinden düzelebilir ve genellikle tedavi gerektirmez. 2 yaş üstü çocukların tedavisinde çocuğun bacaklarını çapraz yaparak (W oturma) oturmasına engel olunmalıdır. Çocuklar okul çağına geldiklerinde ve zamanlarının büyük çoğunluğunu sandalyede normal pozisyonda oturarak geçirdiklerinden bu sorun düzelebilir. Düzeltilemeyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Çocuklarda içe basma

Çocuklarda İçe Basma

Çocuklarda bu davranışı davranışı, genellikle dengesini daha iyi sağlamak için yapılır. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda sık görülen bu davranış, zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilir. Çocuk, dengesini daha iyi kurmaya başladığında, düz basma alışkanlığı da kazanır. Ancak bazı durumlarda, bu davranış yaşam boyu devam edebilir. Çocukların ayaklarını içe doğru basması, farklı etkenlerden kaynaklanabilir. Bu etkenler şöyledir:

 1. Ayaktaki Şekil Bozuklukları

Çocuğun ayağındaki tarak kemiklerinin içe doğru olması, çocuğun içe doğru basarak yürümesine yol açabilir. Ayaktaki kusurdan kaynaklanan bu durum, cerrahi olarak tedavi edilebilmektedir. Tedavinin çocukluk döneminde yapılması, çocuğun anatomik yapısı açısından önemlidir.

 1. İçe Dönük Basma

Çocukların oturma ve yürüme alışkanlıklarının yanlış şekillenmiş olması da içe doğru basmaya yol açabilir. Bu durum, genellikle zaman içerisinde düzelir. Alışkanlıklardan kaynaklanan içe basma, cerrahi müdahale olmadan düzelebilir.

 1. Ayak Tabanının İçe Doğru Basması

Ayak iç tarafında kavis olmaması ve arkadan bakıldığında topuğun iç tarafının yere daha yakın olması durumunda da içe doğru basma görülür. Ayaktaki yapısal bozukluktan kaynaklanan bu durum, “düztabanlık” olarak da bilinir. Ayak kavisi oluşmamış olan çocuklara, doğru basma alışkanlığının kazandırılmasıyla, zaman içerisinde “düztabanlık” düzelir.

Çocuklarda bu etkenlerin yanı sıra, fizyolojik farklılıklardan kaynaklanan içe basma davranışı da görülebilir. Genellikle 2 yaşından itibaren yürüme becerisi kazanan çocuklarda, içeri basma davranışının düzeltilmeye çalışılması önemlidir.

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Tedavi Edilir?

Bu davranış, çocuklarda zaman içerisinde düzelebilmektedir. Ancak çocuğun doğru basma konusunda erken yaşta eğitilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, yapısal bozukluklardan kaynaklanan bu davranış konusunda doktor tedavisi gereklidir. İçe basma, çocuğun koşma, yürüme gibi fiziksel hareketlerini yavaşlattığı gibi, spor yapmasının önünde de engel oluşturabilir. Özellikle yaşıtlarına göre daha kilolu olan çocuklarda, bu durum farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Çocuklarda içe basma davranışı tedavi edilmediği durumda, çocuğun yetişkinlik döneminde de bel ve sırt ağrısına, bacak kaslarında ağrıya ve hareket yetersizliğine yol açabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin içe böyle basma davranışı ile ilgili erken dönemde önlem alması ve çocuğa doğru basma alışkanlığı kazandırması oldukça önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir