Bebek

İkiz Bebek Gelişiminde Nelere Dikkat Edilmeli

İkiz çocuklar arasında hem fiziksel bakım hem de bebeklere gösterilen ilgi açısından denge kurmak, bazı durumlarda ebeveynleri zorlayabiliyor.

İkiz bebeklerle arasında oluşabilen rekabet duygusu, daha fazla ilgi görme isteği ve farklılaşma arzusuna karşı ebeveynlerin kontrollü davranması önem taşıdığı gibi, iki çocuğa da farklı şekilde yaklaşmaları gerekiyor.

İkiz bebeklerde, farklındalık duygusu 3 yaşından sonra oluşmaya başladığı gibi, 0-3 yaş arasında da bebekler, hem birbirlerinden hem de ebeveynlerinin gösterdikleri ilgiden büyük oranda etkilenir. Dolayısıyla bebeklik ve çocukluk döneminde, her iki çocuğa da eşit ilgi göstermeye çalışmak ve birlikte geçirdikleri zamanı daha verimli hale getirerek iş birliği yapmalarını sağlamak önemlidir.

İkiz Bebek Gelişiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

ikiz bebek gelişimiGenellikle aynı yerde zaman geçirdikleri ve aynı yaşta oldukları için birlikte oyun oynamaktan zevk alırlar. Ancak oyunlar bazı durumlarda kavga ile bitebilir. Bu durumda, anne ve babaların sakin ve adil bir yaklaşım benimsemeleri önemlidir. Rekabete yol açacak kelimeler kullanmak ya da çocuklardan yalnızca birine kızmak, doğru değildir.

İkizleri Birbirleri ile Kıyaslamayın

Çocuklar arasındaki rekabet duygusunu kullanarak onları eğitmeye çalışmak oldukça yanlış bir tutumdur. İkizlerle birlikte oyun oynadığınızda ya da yeni bir şey öğrettiğinizde, “Kim daha iyi yapacak?”, “Kim kazanacak?” gibi cümlelerden kaçınmak gereklidir. Bunun yanı sıra, ikizlerden birinin, diğerine göre daha iyi olduğu konularla sürekli olarak ilgilenmek, çocuklar arasında çatışmaya yol açabileceği gibi, kardeşi kadar başarılı olmayan çocuğun değersiz hissetmesine yol açacaktır. Bu nedenle, oyun oynarken çocukları teşvik etmeye ve rekabet ortamı yaratmamaya dikkat edilmelidir.

Çocukların Başarılarını Değil, İlgi Alanlarını Vurgulayın

Çocuklardan birinin diğerine göre daha uyumlu, uysal ya da başarılı olduğunu ifade etmeniz, çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine yol açar. Bu nedenle çocuklar hiçbir şekilde kıyaslamamaya dikkat edin. Örneğin, biri müzikte diğeri basketbolda iyi demek yerine, çocuklardan birinin müzikle, diğerinin basketbolla ilgilendiğini ifade edin.

ikiz bebek gelişimiİkizler Arasındaki Farklılıkları Teşvik Edin

İkiz çocuklara, benzer isimler koymak, benzer kıyafetler giydirmek ya da aynı kurslara gitmelerini sağlamak genellikle olumsuz sonuçlar doğurur. Çocukların birey olma bilinci kazanması için, farklılıklara açık olun ve farklılıkları teşvik edin.

İkiz bebeklerin, hem kişisel olarak hem de psikolojik açıdan sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için, çocukların birbirleriyle uyumlu olmasını sağlamaya çalışmanız ve çocuklar arasında çatışmaya yol açabilecek tutumlardan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir