0 - 12 Ay Bebek Gelişimi

İkiz Bebekler Nasıl Emzirilir?

İkiz bebekler nasıl emzirilir önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Anne sütü bebekler için en önemli besin kaynağıdır. Özellikle ikiz bebekler biraz daha küçük doğdukları için, anne sütünü ilk aylarda alabilmek onlar için oldukça önemlidir.

İkiz bebeklerin yeterli beslenmesi için anne sütünün normalden daha fazla olması ve annenin sütü kolaylıkla bebeklerine verebilmesi gerekir.

İkizlerin yeteri miktarda süt alabilmesi için çift beşik tutuşu,  yatarak emzirme, futbol tutuşu gibi emzirme pozisyonlarına dikkat edebilirsiniz.

İkiz Bebekler Nasıl Emzirilir?

ikiz bebekler nasıl emzirilir

Çift Beşik Tutuşu

Bu emzirme pozisyonunda annenin sırtını ve kollarının altını yastıklarla destekleyerek dik oturması gerekir. Bebeklerden birini sağ koluna birini sol koluna alarak, başlarını dirseğinin iç kısmına yatırabilir. Bebeklerin vücutları anneye dönük ve ağızları annenin göğüs ucu hizasında olmalıdır.

Yatarak Emzirme

Annelerin sırt üstü uzanması ve kolunun altını yastıklarla desteklemesi gerekir. Anne, kollarını bebeklerinin başının arkasından geçirmeli ve beşik pozisyonunda bebeklerini tutmalıdır. Aynı zamanda elleriyle bebekleri arkalarından desteklemelidir.

Futbol Tutuşu

Bu emzirme pozisyonunda bebekler emzirme yastığına veya bu görevi görecek yastıklara yatırılmalıdır. Bebeklerin vücudu, annenin kollarının altından geriye doğru uzanmalıdır. Başları annenin göğüs hizasında olmalıdır. Gerekirse anne elinin altına da yastık koyup bebeklerinin başlarını desteklemelidir.

Emzirme süresi her anne ve bebek için değişkenlik gösterir. Dolayısıyla annelere bir beslenme süresi belirlemek doğru olmayacaktır. Bebeğinizi ortalama 20 dakika boyunca emzirmeniz, doyması için yeterli olacaktır. Eğer 20 dakika sonunda bebeğiniz yeniden emmek istiyorsa mutlaka emzirmeye devam etmelisiniz.

İkiz bebeklerini sağlıklı bir şekilde emzirmek isteyen anneler emzirme yöntemlerini denemesi ve bebekleri en uygun yöntemle emzirmesi gereklidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir