Foto Galeri

İklim İçin Okul Grevi Fotoğrafları

İklim İçin Okul Grevi iklim aktivisti Greta Thunberg’ın İsveç Parlamentosu’nun önünde başlattığı eylemlerin dünyaya yayılması ile ortay çıktı.

Brüksel, Paris, Zürih ve Taraflar Konferansı’nın gerçekleştiği Katowice gibi pek çok şehirde pankart açan Greta Thunberg, politikacıları iklim için harekete geçmeye çağırdı. Eylemler tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’den de gençler ve çocuklar, iklim için okul grevine katıldı. Eyleme Iğdır, Adıyaman, Ankara, İzmir, Muğla, Antalya ve Balıkesir’den de destek geldi. İklim İçin Okul Grevi katılımcıları şu ifadelerde bulundu:

“Lütfen Geleceğimiz İçin Harekete Geçin”

Balıkesir Ayvalık’ta Ege Adman: “Bir yıldır Ayvalık’ta yaşıyorum. İklim değişikliği ve küresel ısınma ile ilgili gerçekleri bir radyo kanalında duydum ve Greta ile ilgili yazılar okudum. Bu çok ilgimi çekti ve araştırmaya karar verdim. Dünyada şu an kimse ilgilenmiyor, ama acilen bir şeyler yapmamız gerek” dedi. Bilim insanlarının 12 yıl içinde dünyanın geri dönülmez biçimde ısınacağı yönünde uyarılarını hatırlatan Edman, “O yüzden şimdi bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bir sürü sel meydana gelecek. Hava olayları çok fazla değişecek ve çok fazla felaket gelecek. Artık bunu bireysel değil yöneticiler düzeyinde büyük önlemler durdurabilir. Önlem alabilecek insanlar şu an bu sistemden çok büyük, hayal edemeyeceğimiz paralar kazanıyorlar ve bu nedenle engellemek istemiyorlar. Lütfen geleceğimiz için harekete geçin ve bir şeyler yapın. Yoka biz sizin yaşınıza geldiğimizde böyle güzel bir dünyada yaşayamayacağız” dedi.

“Büyüklerin Kirlettiği Dünyayı Çocuklar Temizleyecek”

İstanbul Bebek’ten Atlas Sarrafoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Bugün biz gençler olarak geleceğimizden kaygı duyduğumuzu göstermek için buraya geldik. Bugün okula gitmedik çünkü okul bekleyebilir ama iklim değişikliği beklemez. Çünkü bugün İstanbul’da hava sadece soğuk. Ama ya sel olsaydı, ya da sokağa çıkamayacak kadar sıcak olsaydı? Buraya gelemezdik. İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar sıklaşıyor. Aşırı sıcak havalar yüzünden barajlar kuruyor. Bitkiler azalıyor. Bunu siz yarattınız!

İklim değişikliğine yol açan kömürü siz yaktınız. Petrolü siz kullandınız. Ormanları siz büyükler kestiniz. Denizleri biz çocuklar kirletmedik. Balinaların karnındaki plastikleri biz denize atmadık. Betondan binaları biz çocuklar dikmedik. 16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg diyor ki, ‘Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum, çünkü yanıyor!’ Evimizi biz çocuklar yakmadık.

Ama hepimiz aynı evdeyiz.

Unutmayın ki siz de bir zamanlar çocuktunuz. Ama şimdi siz büyükler bu yangını söndürmekte geç kalıyorsunuz. Biz çocuklar temiz bir dünya istiyoruz. Çünkü biz de çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz bir dünya istiyoruz. Biliminsanları iklim değişikliğini geri döndürebilmemiz için 12 yılımız kaldığını söylüyor. 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak bir şey de kalmayacak. 12 yıl sonra ben 23 yaşında olacağım.

Siz büyüklere soruyorum: 23 yaşında daha da kötüye gideceği kesin olan bir dünyada ne yapabilirim? Niçin para kazanayım? Niçin eğitim alayım? Dünya şimdikinden kötü olacaksa, Niçin çocuğum olmasını hayal edeyim?  Bugün öğrenciler 123 ülkede, 2005 farklı etkinlik düzenliyor.  Dünya en yaygın gönüllü gençlik eylemine tanık oluyor ve bizler de bunun parçasıyız. Biz de Türkiye’de, Ayvalık’ta, Iğdır’da, Antalya’da, Bursa’da, Sakarya’da, İzmir’de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik.

Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı, çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek bir isteğimiz var:  Bu dönüşümü daha da  zorlaştırmamanız ve bir an önce harekete geçmeniz.

Greta Thunberg, Paris Anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor.  Ama internette ‘Türkiye ve Paris Antlaşması’ diye arattığımda, Türkiye’nin Paris Antlaşmasını onaylamadığının haberleri çıkıyor. Annem’e sordum ama ne dediğini anlamadım. Öğretmenlerim de bilmiyor. Birinin bana açıklaması gerekiyor. Detaylar bizim işimiz değil. Şu anda bir değişim başlıyor.

Biz değilsek, kim? Şimdi değilse ne zaman?”

İklim İçin Okul Grevi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.