Çocuk Haberleri

İlayda Şamilgil’in fizik projesi dünyada birinci oldu

Hazırladığı projeyle TÜBİTAK yarışmasına katılan, ancak dereceye giremeyen lise öğrencisi İlayda Şamilgil, katıldığı ‘First Step to Nobel Prize in Physics’ yarışmasında birinciliğe oturdu.

12. sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, TÜBİTAK yarışmasına katılmak üzere bir fizik projesi hazırladı. Yarışmada dereceye giremeyen proje, Polonya’da düzenlenen ‘First Step to Nobel Prize in Physics’ (Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım) adlı yarışmada dünya birincisi oldu.

Şamilgil, “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesinde, sıvılarda bulunan su oranının mıknatısla çözülmesini inceledi ve 70’ye yakın ülkeden 5 bin projenin katıldığı yarışmada birinci oldu.

Buluşunun gıda ve tarım endüstrisinde kullanılabileceğini belirten Şamilgil, projesini kısaca şu şekilde anlatıyor: “Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. ‘Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur’ tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım.”

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir