Çocuk Bilim

“Imaginary, Açık Matematik” Türkiye’de

Matematiği farklı açılardan ele alarak, anlamayı kolaylaştırma ve matematiği uyarlama konusunda insanlara fikir verme amacıyla başlatılan proje “Imaginary, Açık Matematik” Türkçe yayına başladı.

imaginary-sergisiAçık ve Etkileşimli Matematik

2008 yılından bu yana 80’den fazla şehirde sergi ve etkinlikler yapan Imaginary, Açık Matematik, matematiği sevenler kadar, matematiği anlamak isteyenlere de hitap ediyor. Matematikçilerin yanı sıra; sanatçılar, mimarlar, mühendisler ve tasarımcılar tarafından da ilgi gören proje, öğrencileri de yakından ilgilendiriyor.

“Matematiğe Dokunmak”

imaginary-sergisi-2

Çocuklar okula başladıkları andan itibaren genellikle matematik konusunda endişe yaşadığı gibi, öğrencilerin önemli bir bölümü, matematikten günlük hayatta nasıl yararlanacağını bilmediğinden, bu bilimle ilgilenmemeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, matematiğin soyut niteliği nedeniyle anlaşılmaz olduğu kanısı, öğrencileri matematik derslerinden ve biliminden uzaklaştırıyor. Bu noktada, ön yargıyı kırmak ve matematiği farklı açılardan ele alabilmek amacıyla düzenlenen etkinliklerde, sergilenen eserler büyük ilgi gördüğü gibi, matematiği sevmediğini söyleyen insanların da bu bilime yaklaşmasını sağlıyor.

Matematiğin Gözünden: Imaginary

17 dilde sergi yapan ve 1 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşmış olan Imaginary, Açık Matematik, matematik konusundaki ön yargıyı kırmayı hedeflediği gibi, matematikle ilgilenen insanların da yeni bakış açıları kazanmalarını hedefliyor.

matematik-sergisi

Mayıs Ayında İstanbul’da İki Sergi

Türkçe yayına başlayan Imaginary, Açık Matematik, Türkiye’deki ilk sergisini İstanbul’da gerçekleştirecek. Matematiğin Gözünden: Imaginary adını taşıyan sergi, 29 Nisan ile 4 Mayıs 2015 tarihleri arasında İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan sergi ile İstanbul, matematiğe farklı bir gözden bakacak.

Gezici Matematik Türkiye’yi Dolaşacak

Imaginary, Açık Matematik ikinci sergisi Matematiğin Gözünden: Imaginary, Fevziye Mektepleri Vakfı desteği ile FMV Işık Galeri Teşvikiye’de 25 Mayıs ile 7 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Üçüncü sergi ise Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 14-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

İstanbul’un yanı sıra, “Matematiğin Gözünden: Imaginary” sergisi; 5-20 Ekim 2015 tarihleri arasında İzmir’de; 9-24 Kasım 2015 tarihleri arasında ise Diyarbakır’da gerçekleştirecek.

Detaylı bilgi için: http://imaginary.org/tr

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.