Çocuk Bilim

İmparator Penguen – Konuşan Hayvanlar

Merhaba ben imparator penguen. Penguenler arasında en büyük olan türüm. Benden sonra gelen “kral penguen” ile birlikte, büyük penguenler cinsine dahiliz. Büyük dediğim için hemen korkmayın. Hem imparator penguenler hem de kral penguenler, diğer tüm hayvanlar gibi insanları ve tüm doğayı çok severiz.

imparator-penguen (2)İmparator Penguenler

İmparator ya da kral denmesinin sebebi ise penguenlere hükmettiğimiz için değil, vücudumuz büyük olduğu için bu isme sahibiz. Ancak vücudum büyük dediğime de hemen aldanmayın. Ortalama bir çocuk boyundayız. 1.30 metre uzunluğunda ve 60 kg kadarız. Gövdemiz beyaz tüylerle kaplıdır. Böylece buzullarda kamufle olabiliriz. Ayaklarımız ise siyah ancak küçük olduğu için, penguen avlayan hayvanlardan saklanabiliriz.

 

İmparator Penguenler Nerede Yaşar?

imparator-penguen

İmparator penguenler, dünyanın en güneyinde yaşar. Güney Okyanus ve Antarktika ana vatanımızdır. Ancak üremek için sabit karaya doğru uzun bir yol yürümemiz gerekir. Bu bizim için oldukça uzun ve zor bir yolculuktur. Yavrularımızı koruyabilmek için büyük çaba sarf ederiz. Özellikle de dev fırtına kuşları, yavrularımız yumurta ya da küçük bir çocukken bizim için büyük bir tehlike yaratır.

imparator-penguen-avlanirken

Yaşadığımız bölgede hava şartları oldukça zor olduğu için, rüzgardan korunmamız önemlidir. Bu nedenle toplu halde yürürüz ve sürekli olarak kendi içimizde yer değiştiririz. Bu şekilde bazen kenarda durur, bazense sürünün ortasında durarak, sıcaklıktan faydalanırız.

İmparator Penguenlerin Özellikleri

imparator-penguenler

50 yaşına kadar yaşamaları, imparator penguenlerin özellikleri arasında yer alır. Antarktika’da çok fazla yırtıcı hayvan yaşamadığından, beslenmek için bize ihtiyaç duyan da yoktur. İmparator penguenleri yiyebilen bir tek katil balinalar ve leopar foklar vardır. Ancak bizi sevdiğiniz için onlara kızmayın. Yaşamak için imparator penguenler nasıl balık yiyorsa, onlar da penguen yiyebilirler. Besin zincirinde biz hayvanlar olarak, ne tüketeceğimizi düşünemeyiz çocuklar. Fakat siz insanlar düşünebilirsiniz. Bu nedenle beslenirken sağlığınızı ön planda tutup, hayvanları öldürerek derisinden eşya yapanlara her zaman karşı çıkın ve sakın hayvanlara şiddet uygulamayın.

6 Yorum

6 Yorum

 1. Karabat Kuşu

  17 Ağustos 2015 at 09:25

  Buzulkuşu “Diuca speculifera”\r\nPenguen “Karabat Kuşu”

  • Editor

   17 Ağustos 2015 at 18:53

   Karabat kuşu da ne güzel bir isimmiş. Anlamı nedir? 🙂 @KarabatKuşu

 2. Buzulkuşu

  13 Ağustos 2015 at 02:30

  Beğenmenize sevindim 🙂 Buzullarda yaşayabilen penguenlerin bu özelliğinden buzulkuşu ismi aldım 🙂 Bir de ortalıkta ismimi karalamaya, çarpıtmaya çalışanlar olmazsa daha iyi olacak. Anlatımınız hem bilgi verirken hem de ilgi çekici olmuş. 🙂

  • Editor

   17 Ağustos 2015 at 18:39

   Buzulkuşu nickini gerçekten çok beğendik. Çok incelikli düşünmüşsün. Seni tanımayı isterdik 🙂 @Buzulkuşu

 3. Buzulkuşu

  4 Ağustos 2015 at 17:05

  Bilgi için sağ olun.

  • Editor

   7 Ağustos 2015 at 12:19

   Buzulkuşu ne kadar güzel bir isimmiş 🙂 Okuduğun için biz teşekkür ederiz 🙂 Yaşasın İmparator Penguenler! 🙂 @Buzulkuşu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir