Çocuk Gelişimi

İnternet Çocuklar için Ne Kadar Güvenli?

Bilgisayar ve internet çözümleri sunan Rus şirketi Kaspersky Lab ile araştırma şirketi B2B International tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, ebeveynlerin %19’u çocuklarıyla sosyal ağlarda arkadaş olduğu gibi, %39’u çocuklarının çevrim içi faaliyetlerini takip ediyor.

Ebeveynler İnternet KullanımıEbeveynler İnternet Kullanımında Ne Kadar Bilinçli?

Çocukların teknolojiye olan ilgileri ve eğilimleri, ebeveynleri de sosyal medyaya yönelttiği gibi, ebeveynlerin önemli bir kısmı sosyal medyada çocuklarını takip ediyor. Çocukların sosyal medya ve internet hareketlerini kontrol edemeyeceğini düşünen ebeveynler, çocukların siber zorbalıkla karşılaşmasından da endişe ediyor. Ebeveynler, çocukların internet güvenliğini sağlama düşüncesiyle, faaliyetlerini kontrol etmeye çalışsalar da bu tutumları çocukları koruyamıyor. Anket sonuçlarına göre, ebeveynlerin %38’i çocuklarıyla siber zorbalık ve internet güvenliği hakkında konuştuğunu belirtiyor. Çocukları internet üzerinden tacize uğrayan ebeveynlerin %25’i, uzun süre durumun farkına varamadıklarını belirtiyor.

Cocukları İnternetten Koruma Yolları

Siber Zorbalıkla Mücadele

İnternet üzerinden çocuklarla iletişime geçen art niyetli kişiler, çocukların psikolojik gelişiminde önemli bir etki yaratıyor. Çocuk psikolojisinde ciddi sorunlara yol açabilen siber zorbalık durumu karşısında, ebeveynlerin %44’ü harekete geçerken, %56’sı hiçbir eylemde bulunmuyor. Bu durum da, hem çocuğun güvenini sarsıyor hem de yeni saldırılara karşı önlem oluşturmuyor.

Çocuklar için %100 Güvenli İnternet Sağlamak Mümkün mü?

internet-ve-cocuk-guvenligiÇocukların siber zorbalıklardan korunması için yazılımsal uygulamalar ve güvenlik çözümleri geliştirilmeye devam edilse de, gelişmiş güvenlik sistemleri de sorunu çözme noktasında yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle, ebeveynlerin, tanımadıkları kişilerle özel bilgilerin paylaşılmaması konusunda çocuklara bilgi vermesi gerekiyor. Zira çocuklar adres, okul adı, cep telefonu gibi bilgileri karşı tarafa ileterek, saldırılara doğrudan maruz kalabiliyor.

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından yapılan araştırmalar, çocuklar gibi, ebeveynlerin de internet kullanımı konusunda yeterince bilinçlenmediğini gösteriyor. İnternetin bilinçsiz kullanılması yıkıcı sorunlara yol açabileceği gibi, siber zorbalığa karşı korunmak ve güvenli internet kullanmak, bilinçlenme sayesinde mümkün olacak. Bu doğrultuda siber zorbalık ve siber zorbalık karşısında yapılması gerekenler hakkında öneriler listesi hazırlayan Kaspersky Lab, çocukların güvenli bir şekilde interneti kullanabilmelerini hedefliyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir