Çocuk Kulübü

İnternetin Tarihçesi

İnternetin tarihçesini açıklayabilmek için bilgiler derledik. İnternet nedir? İnterneti kim buldu? İnternet Türkiye’ye ne zaman geldi?

İnterneti Hangi Ülke Buldu?

İnternetin tarihçesi hakkında bilgi: İnternet ilk olarak 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde askerî amaçlı bir proje ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde İnternetin temelini oluşturan bu projedeki ağa zamanla yeni bilgisayarların eklenmesiyle ağ üzerinden iletişim giderek arttırılmış ve çok sayıda kullanıcının yararlandığı elektronik mektup, tartışma listeleri, forumlar, dosya transfer hizmetleri gibi yeni kullanım alanları ortaya çıkmıştır.

1962 yılında Amerikan Savunma Departmanı ARPANET adını verdiği süper-bilgisayarlar arasında veri transferi sağlayan bir şebekeyi kurmaya başladı. 1981 yılında ise her 20 günde bir ARPANET’e bir bilgisayar daha eklenerek şebekedeki bilgisayar sayısı 213’e çıkarıldı. 1987 yılına gelindiğinde internetteki site sayısı 10.000 aşmıştı. 1992 yılında ise Jean Armour Polly tarafından internette sörf yapma kavramı ortaya atılmıştır. 1994 yılında ayda 2000 alan adı alınmaya başlanmış ve 1997 yılına gelindiğinde internet kullanıcıları sayısı 16 milyonu geçmişti.

İnternetin tarihçesi

Sivil İnternet

Siviller arasındaki internet ise ilk olarak mart 1989’da, yüksek enerji fiziği konusunda dünyanın çeşitli yerlerinde araştırmalar yapan kişiler arasında, etkin ve kolay bir haberleşme platformu olarak kullanılması amacıyla Tim Berners Lee tarafından Avrupa Parçacık Fiziği laboratuvarlarında geliştirilmeye, 1991 yılında ise etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

İnternetin gelişmesindeki son aşama ise World Wide Web’in (www) geliştirilmesidir. World Wide Web, İnternet kullanımı ve kullanıcı sayısının artmasında önemli rol oynamıştır. Ocak 1993’te İnternet üzerinde yalnızca 50 adet web sitesi bulunmaktaydı. 1993’ün mart ayında tüm İnternet trafiğinin yüzde 0,1’i web üzerinden gerçekleşmekteyken ekim ayında İnternetteki web sitesi sayısı 500’e ulaşmış, toplam İnternet trafiği içinde webin payı yüzde 1’e çıkmıştır. 1994 yılında ise İnternetle ilgili standartların oluşturulmasıyla yeni tarayıcı programlar piyasaya çıkmıştır.

Günümüzde ise internet bütün dünyaya yayılmış milyonlarca insana hizmet veren önemli bir gereksinim halini almaya başladı. İnternetin gelişim sürecine bakarak bir internet tanımı yapmak gerekirse internet için “belirli bir amaç için bilgi alıp vermek üzere birbirine bağlanmış bilgisayarların oluşturduğu uluslararası bilgisayar haberleşme şebekesi” denilebilir.

İnternetin tarihçesi

İnternetin Tarihçesi Kısaca

Türkiye’ye internet ne zaman geldi?

Türkiye, internet’e Nisan 1993 ’ten beri bağlıdır. 2 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile Türkiye’de ilk İnternet bağlantısı gerçekleşti.

İnternet ilk hangi ülkede kullanılmıştır?

1969 yılında ARPANET kuruldu ve internet kavramını ilkel bir sürümü olarak kullanilmaya baslandi. İlk internet bağlantısı dört ayrı üniversitedeki merkezi bilgisayarlar arasında kuruldu. Bağlantı hızı 50 Kbps’di. Bu üniversiteler Los Angeles ve Santa Barbara’daki California Üniversite’leri, Stanford’taki SRI ve Utah Üniversitesi’ydi.

Arpanet ilk kez hangi amaçla kullanıldı?

Arpanet’in kurulmasındaki amaç askeri hizmetler için kullanılmasıydı. Sivil internetteki amaç ise üniversiteler arasında bilgi aktarımı yapabilmekti.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir