CiciPedia

İnternetten Ders Çalışmayı Kolaylaştıracak Siteler

İnternetten ders çalışmayı kolaylaştıracak siteler nelerdir? Bu sitelerin özellikleri nelerdir? İnternetten ders çalışılır mı?

Birçok kişi internetin öğrenime elverişli olmadığını düşünüyor ama internette yeni beceriler edinmek, günlük yaşamı yönetmek ve öğrencilerin sınavlara çalışmasına yardımcı olmak için eğitim araçları için tasarlanmış binlerce web sitesi var .

Burada yazıda 12 çevrimiçi eğitim aracına odaklanacağız. Zaman yönetimi, kendi kendine yapılan sınavlar, çalışma oyunları veya diğer eğitim araçları her yaştan öğrencinin sınavlara hazırlanmasına yardımcı olabilir.

İnternetten Ders Çalışmayı Kolaylaştıracak Siteler

GoConqr

Görsel hafızası gelişmiş olanlar için iyi bir araçtır. Bu siteyi benzersiz kılan şey, geniş konuları daha küçük konulara ayıran bir bilgi ağı olan zihin haritalarıdır. Bir harita oluşturduğunuzda, şeylerin nasıl bağlandığını görmenizi sağlar. Bu hem ezberlemeye hem de kavrayışa yardımcı olur.

Site ayrıca bilgi kartları, not alma platformu, kendi oluşturduğunuz sınavlar, çalışma planlayıcısı, bir işbirliği aracı ve ne kadar öğrendiğinizi izlemenin bir yolu gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir.

Quizlet

Bu site hem bilgi edinmek hem de sınav yapmak için kullanılabilir. Kullanıcılar, güneşin altındaki herhangi bir konuda “set” oluşturabilir ve sete bağlı olarak web sitesi Flashcards, quizler, uygulama testleri, eşleşen oyunlar ve hatta işitsel araçlar oluşturacaktır.

İki oyun, Scatter ve Space Race, materyali öğrenmenize yardımcı olur. Uzay Yarışı’nda tanımlar ekran boyunca kaydırılır ve tanım ekranın sonuna gelmeden önce onunla ilişkili doğru sözcüğü veya ifadeyi yazarsınız. Liderlik tabloları ve yüksek puanlarla, en iyi zamanları almak için yarışarak eğitiminize rekabet motivasyonunu ekleyebilirsiniz.

Evernote

Eğitim bazen birkaç farklı platformu kapsayabilir, ancak Evernote ile tüm notlarınız, bilgileriniz ve araştırmalarınız tek bir yerde olabilir. Çok değerli bir organizasyon aracı olan bu site, bilgilerinizi bilgisayarlar ve telefonlar arasında senkronize edebilir, diğer kullanıcılarla paylaşabilir, web klipleri yapabilir ve hepsini tek bir merkezi platformda oluşturabilir.

Evernote çok çeşitli şekillerde kullanılabilir: araştırma ödevi bilgilerini düzenli tutmak, sunum notları düzenlemek, sınıf içi not alma dışında çalışma rehberleri oluşturmak.

StudyBlue

İşbirliği, bu web sitesi için oyunun adıdır. StudyBlue, öğrencileri benzer öğrenme hedefleri ve konuları aracılığıyla birbirine bağlayarak, bilgi kartlarını, çalışma kılavuzlarını ve daha fazlasını paylaşmalarına ve erişmelerine olanak tanır. StudyBlue belirli sınıflardaki öğrencileri birbirine bağlayarak birbirlerine mesajlaşmalarını ve projelerde işbirliği yapmalarını sağlar.

Sitede ayrıca içerik kütüphanesi, çoklu çalışma modları, sınıf tabanlı çalışma kılavuzları, tüm notlarınız için depolama alanı ve bir konudaki ilerlemenizi takip eden gerçek zamanlı kendi kendini değerlendirme puanı bulunmaktadır.

Marinara Timer

Bu site üretkenliği artırmaya adanmıştır. Pomodoro üretkenlik yönteminden esinlenerek -25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakikalık bir mola vererek- Marinara Timer kendi kişisel zamanlayıcınızı oluşturmanızı sağlar.

Çalışırken küçük bir mola vermek dikkat süresini, odağı ve üretkenliği artırır. Bu site, Twitter feed’inizde geri dönmenin veya birkaç komik video izlemenin zamanı geldiğini bildirerek, sıkı çalışmanız için kendinizi ödüllendirmenize yardımcı olabilir. Daha sonra işe geri dönme zamanının geldiğini size bildirir.

StudyStack

Bilgi kartları ile çalışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. StudyStack, kullanıcıların bilgi kartları setleri oluşturmasına ve başkalarının zaten yaptıklarını kullanmasına izin verir. Bir kart çevrildiğinde, kartın doğru veya yanlış olup olmadığını seçebilirsiniz. Yanlış kartlar öğrenilene kadar bu işlemi tekrarlayarak ezberleme için harika bir araç haline getirir.

Oluşturulduktan sonra, site bilgileri çalışmak için mükemmel olan bir dizi araç ve oyuna dönüştürebilir. Sınavlara girmeden ve testler uygulamadan önce adam asmaca, çözme veya eşleşen bir oyun oynayabilirsiniz.

Schooltraq

Ödevleri, testleri ve olayları takip ettiğinizde, çalışma zamanı planlamak çok daha kolay hale gelir. Schooltraq, son tarihleri kontrol altında tutan çevrimiçi bir dijital planlayıcıdır. Geleneksel ajandaya bir alternatif olan bu site, telefonunuzla bilgisayarınız arasında senkronize olduğundan programınızı asla kaybetmemenizi sağlar.

Tasarım zarif ve basittir. Ördeklerinizin hepsi üst üste olduğunda, okul hayatı daha yönetilebilir hale gelir. Bu site, bir sonraki testiniz için çalışmanıza yardımcı olmanın ötesine geçebilir, çünkü kişisel yaşamınız için de kullanabilirsiniz.

Grammarly

Çalışmanın bir kısmı, dilbilginizin ve yazımınızın doğru olmasını sağlamaktır. Grammarly ile İngilizce yazılarınızın doğru olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir. Tarayıcılar için eklentinin kullanımı kolay, bilgilendirici ve yazınızı düzeltmeye yardımcı olacak ve çalışmanızın nerede geliştirilebileceğini öğretecektir.

İster bir e-posta yazıyor olun, isterse bir proje üzerinde işbirliği yapın, bu ücretsiz araç çalışma yaklaşımınız konusunda size yardımcı olabilir. Sadece neyin değiştirilmesi gerektiğini açıklamakla kalmaz, aynı zamanda neyin değiştirilmesi gerektiğini de anlatır, böylece deneyimden öğrenirsiniz.

Hippocampus

Nasıl öğreniyorsunuz? Görsel hafızanız iyyise bu site tam size göre. Ücretsiz olarak, tarihten bilime kadar çok çeşitli konularda bilgi ve multimedya içeriği içerir.

Web sitesini ziyaret etmek, mevcut tüm konularda 7.000 videoya erişmenizi ve eğitiminizi ilerletebilecek diğer koleksiyonları veya araçları göstermenizi sağlayacaktır.

Tinycards

Bilgi kartlarını seviyor ancak tüm bireysel kartlarınızı takip edemiyor musunuz? Boş zamanınız olduğunda daha kolay çalışmak ister misiniz? Duolingo tarafından Tinycards uygulaması en iyi arkadaşınız olabilir.

Bu uygulama periyodik tablodan Yunan filozoflarından Antarktika hayvanlara kadar mevcut bilgi kartı son derece geniş bir çeşitlilik vardır. Ve Duolingo tarafından yapıldığı için farklı dillere adanmış tonlarca bilgi kartı da var.

İhtiyacınız olan bilgi kartını bulamıyor musunuz? Öğreniminize göre uyarlanmış bir tane yapabilir ve daha sonra başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Bu listedeki sitelerin hepsinin ücretsiz versiyonları olmakla birlikte, daha fazla özelliğe erişmek için ücretli versiyonları da bulunmaktadır. Ancak, her birinde herhangi bir öğrenci için ideal ücretsiz araçlar vardır. Bir deneyin ve hangilerinin size en çok yardımcı olduğunu görün.

Ödev Sorumluluğu Nasıl Kazanılır?

Uzm. Klinik Psikolog Cemre Soysal çocukların ödev yapma sorumluluğu kazanabilmeleri için şunlara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor:

Ders veya ödev sizin çocuğunuza sorumluluk kazandırma konusunda kullanacağınız araçlardan yalnızca biridir. Bu konuyu geniş perspektifte değerlendirerek “sorumluluk bilinci”nin kazandırılması olarak bakmanızı tavsiye ederim. Bugün ödevinin sorumluluğunu almayan çocuk yarın işinin, ailesinin, davranışlarının sorumluluğunu almakta da zorlanacaktır.

Ödev ve derslerin sizi mutlu etmek için çocuğun yapması gereken bir yükümlülük olduğu kanaatinden uzaklaşmak çok önemlidir. Aksi taktirde çocuğunuzla aranızdaki ilişkiye maddi bir faktör katmış olursunuz. Onun derslerinin iyi olması durumunda elbette onunla gurur duyacağınızı ama bunun gururunu esas yaşayacak kişinin kendisi olduğunu vurgulamalısınız.

Özellikle daha önceden ders çalışma alışkanlığı olmayan öğrencilere ilk etapta velileri yardımcı olabilir. Şöyle ki eve geldiğinde beraberce o gün yapılması gereken ödevlerini gözden geçirebilirsiniz. En iyi işleyen yöntemlerden biri ödevi küçük parçalara bölerek yapmasını öğretmektir. Çünkü küçük parçalara ayırmazsanız çocuk “ödevimi bitirdim” cümlesini kurana kadar geçen sürede motivasyonunu kaybeder. Halbuki matematik ödevimi bitirdim, Türkçe’den 5 cümleyi tamamladım gibi adım adım giderse bitirme duygusunu ve motivasyonunu çok daha somut yaşayacaktır.

Son ana bırakılan ödevlerde tabiri caizse çocuğunuzun canını kurtaracak yardımlar yaparsanız bunun alışkanlık haline gelme ihtimalini aklınızdan çıkarmayın. Nasıl olsa sonunda annem/babam dayanamaz ve yardım eder(ler) diye düşünen çocuğun sorumluluk bilincinin gelişmesi çok daha gecikmeli olacağı unutulmamalıdır.

Çocuğunuza “ödevini yap!” diye komut verdiğinizde ona sorumluluğunu hatırlatmıyor aksine onu özdisiplinden uzaklaştırıyor ve harekete geçmesi için hep bir dış uyarana ihtiyaç duymaya alıştırıyorsunuz. Oysaki yapılan araştırmalar hayat başarısındaki en etkili faktörün özdisiplin olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle bireyin kendini; isteklerini, yükümlülüklerini, zamanını ve ihtiyaçlarını doğru planlama becerisi de diyebiliriz.

Son olarak da sizden yardım istediğinde buna hazır ve gönüllü olduğunuzu daima ona hissettirin. Sorumluluklarını alırken zaman zaman sizin desteğinize ihtiyaç duyabilir. Bir proje yapması gerekiyordur ve bunun için beyaz kartona ihtiyacı vardır. Bunu sizden istemesi sorumluluklarını bilmediği anlamına gelmez.

Ödevlerini yapmayan çocuğun ise ödevin yapılmamış haliyle okula gitmesine izin verin. Öğretmenlerin doğru müdahaleleri yapabilmeleri, çocukların performanslarını doğru irdeleyebilmeleri için buna ihtiyaçları olduklarını unutmayın.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.