Çocuk Haberleri

John Hopkins Üniversitesi, İstanbul’da Üstün Zekalı Çocuklar Merkezi Açacak

Türkiye’deki üstün zekalı çocukların kendilerine uygun eğitim modeline ulaşması konusunda neler yapılabileceği, Doğa Koleji'nin düzenlediği eğitim seminerinde tartışıldı. 

Türkiye'de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı birey bulunuyor. Bu sayı, nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor. Zeka testlerinde 120 puan üzeri IQ değerine sahip olan üstün zekalılar, ne yazık ki Türkiye’de kendilerine uygun bir eğitim modeline kolay kolay ulaşamıyor.

Bu bilgilerden yola çıkan ve Üstün Zekalılar Danışma Merkezi’nde ailelere ücretsiz destek veren Doğa Koleji, üstün zekalıların eğitimini konunun uzmanları ile tartıştı.

Doğa Koleji’nin Acarkent’te bulunan Üstün Zekalılar Eğitim Merkezi’nde pek çok uzmanın katılımıyla gerçekleşen “Üstün Zeka ve Dünyada Yansımaları” konulu eğitim seminerinin konuğu John Hopkins Üniversitesi Üstün Zekalı Çocuklar Merkezi Uluslararası Gelişim Direktörü Julian Jones, üstün zekanın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. 

“Dört tür zeka vardır”

Matematiksel, müziksel, dilsel ve kişisel zeka olarak tanımlanan 4 çeşit zeka olduğunu belirten Julian Jones, üstün zekalıların doğru yönlendirildiğinde ekonomiye katkılarının altını çizdi. 

Julian Jones, üstün zekanın küçük yaşta belirlenmesinin önemine vurgu yaparak şu bilgileri verdi;

“Çocuğun zekasını ölçmek için bazı testler uyguluyoruz. Bu teslerin bazılarında tamamen kültürel bilgileri ölçüyoruz. Sadece yüzde 3’lük dilime girebilen öğrencilerimiz üstün zekâlı olarak tanımlanıyor. Dünyanın birçok yerinden gelen üstün zekâlı öğrencileri bir üniversite çatısı altında topluyoruz ve 3 haftalık bir eğitim uyguluyoruz. Kampüslerimizin her birinde iki yüz ile beş yüz arasında öğrencimiz bulunuyor. Bu öğrencilere 15 ile 30 arasında kurs sunuyoruz.”

Kriptoloji dersi ilgi görüyor

Özel çocuklara verilen özel eğitim kapsamında ileri fizik ve benzeri konuların işlendiğini belirten Jones, “Bu kurslarda bilişsel psikoloji, dünya ekonomisi, Einstein Teorisi, kriptoloji gibi derlerin yanı sıra gezi ve münazara gibi onların sosyalleşmesine olanak sağlayacak etkinliklere de yer veriyoruz. Üstün zekalıların özellikle kriptolojiye yani şifreleme ve şifre çözmeye ilgilerinin olduğunu belirtmeliyim”

Johns Hopkins, Türkiye’de Üstün Zekalılar için okul hazırlığında

Üstün zekalı çocuklara eğitim verecek öğretmenlerin de özel olarak yetiştirilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Jones, Türkiye için de bir müjde verdi. Julian Jones, Doğa Koleji’nin bu konudaki çalışmalarını ve velilerin ilgisine dikkat çekerek. Türkiye’de de John Hopkins Üniversitesi Üstün Zekalılar Merkezi açmayı planladıklarını duyurdu.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı