Çocuk Haberleri

Kapsül Deterjanlara Çocuk Önlemi

Renkli ambalajlarıyla çocukların ilgisini çeken tablet deterjanların bileşiği ve paketlenmesiyle ilgili değişiklik yapıldı.Kapsül deterjanlar için önlem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının AB uyum kapsamında hazırladığı yönetmelikte, deterjanlar içindeki kimyasallar yeniden belirlendi. Bununla birlikte deterjan ambalajları ile ilgili değişikliğin de yer aldığı taslakta, deterjanların üzerine uyarı yazılmasına da karar verildi.

Renkli Ambalajlar Kullanılmayacak

Tek kullanımlık, suda çözülen deterjan tabletleri, renkli ambalajlara sahip olduğu için çocukların ilgisini çekiyor. Çocukların hem ev içi güvenliğini hem de sağlığını tehdit eden deterjanların paketlemesi için, renkleri gizleyecek ambalajlar kullanılmasına karar verildi. Bununla birlikte yeni düzenlemeye göre, deterjan kutularında “Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.” ibaresi yer alacak.

Deterjan kapsülü, kazayla ağza alınması halinde, ağızdan atılmasını sağlayacak caydırıcı bir tat da içerecek. Orijinal ambalajı dışında, farklı ambalajlar ile deterjanlar satılamayacak. Deterjan ambalajlarının üzerinde ise ürünün adı, şirketin tam adresi, telefon numarası gibi bilgiler yer alacak.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir