Çocuk Bilim

Kar Tanelerinin Şekilleri

Kar taneleri, su buharının çok soğuk hava ile karşılaşarak, ince buz parçalarına dönüşmesi sonucunda meydana gelir. Bu ince buz parçaları birleşerek, kar tanelerini meydana getirir.

Kar tanelerinin ince buz parçalarının birleşiminden oluşması, her birinin ayrı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Bazı durumlarda, su buharı buz kristalleri şeklinde yoğunlaşarak, altıgen prizmalara dönüşür. Bu altıgen prizmaların köşeleri dallanmış bir şekilde görülür.

Kar tanelerini oluşan buz kristalleri, birçok bilim insanının dikkatini çekmiştir. 1611 yılında Kepler, yazdığı bir makalede buz kristallerinden bahsetmiş, yine 1600’lü yıllarda Descartes de 12 kenarlı kar tanesi gözlemlediğini yazmıştır.

1950’li yıllarda Japon nükleer fizikçi Ukichrio Nakaya, kar tanelerini tanımlayan bir katalog hazırlamıştır. Bu katalogda, kar tanelerinin sistematik oluşum süreçleri ele alınmıştır.

Günümüzde ise, kar taneleri üzerine önemli çalışmalar yapan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Kenneth Libbrecht isimli fizikçi, web sitesinde incelediği buz kristallerinin fotoğraflarını paylaşmakta ve buz kristalleri hakkında bilgi vermektedir: http://www.snowcrystals.com/guide/guide.html

Kaynak: (bilimgenc.tubitak.gov.tr)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.