Çocuk Bilim

Karaağaç – Konuşan Bitkiler

Ben karaağaç. Soğuk olmayan alanlarda yaşarım ve ılıman iklime sahip her yeri evim olarak benimsenirim. Kabuklarım sert ve dayanıklıdır. Bu beni dış etkilere karşı koruduğu gibi, daha hızlı büyümeme de ve termit gibi canlılardan korunmama yardım eder.

KaraağaçKaraağaç Nerede Yetişir?

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın birçok bölgesinde bulunurum. Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bana sıklıkla rastlayabilirsiniz. Yetişmem için uzun çaba sarf etmeye gerek yoktur. Toprağı çok sevdiğim için, birçok alanda kolaylıkla yaşayabilirim.

Karaağaç’ın Özellikleri

Yapraklarımı kışın dökerim. Ancak ilkbaharın gelişi ile birlikte yapraklarım yeniden çoğalmaya başlar. Kısa saplı ve salkım şeklinde olan yapraklarımın sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle iyileştirici özelliği ön planda olduğundan, yaralanma gibi durumunda yapraklarımdan yararlanılır.

20-30 metreye kadar büyüyebilirim ve 500 sene kadar yaşayabilirim. Bütün ağaçlar gibi ben de ölünce, odun ya da tahta yapımında kullanılırım ya da yeniden doğaya karışarak, toprağı beslerim.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.