Çocuk Gelişimi

Karne Alan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Ebeveynlerin, zayıf notları olan karneye tepkileri nasıl olmalıdır? Çocukları ödüllendirmek doğru mudur? Çocukların yaz tatilini verimli geçirmesi için neler yapılmalı?

karne-basarisi

Karne Notlarını Değil, Çocuğunuzun Emeğini Dikkate Alın

Karneyi sadece başarının göstergesi olarak yorumlamak doğru değildir. Aslında bütün yıl boyunca çocuğun derslere katılımının ve öğrenme isteğinin, hangi dersleri sevdiğinin ve nelere ilgisinin olduğunun, ayrıca anne-baba, öğretmen tutumlarının da göstergesidir. Karnede sadece notlar üzerinde durmazsak, çocuğumuzun özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyacı olduğunu görebiliriz.

Karneyi değerlendirmeye öncelikle iyi notlarla başlamak sonra düzelttiği dersleri üzerinde durmak ve en son zayıf derslerle ilgili konuşmak çocuğun motivasyonu açısından oldukça önemlidir. Yorumlar sert ve ağır olduğunda, tehdit ve yaralayıcı ifadeler taşıdığı zaman çocukların psikolojisi tepkisel olduğundan – özellikle ergenlik döneminde bulunan lise öğrencilerinde- olumsuz davranışlar ve sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. İlköğretim seviyesinde ise okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik, dikkat sorunları, depresif duygulanım, kendine, kardeşine zarar verme davranışlarını oluşabilir. Bu nedenle, karneye tepki verirken yapıcı davranmaya özen gösterilmelidir.

Karneye ait yorumlar özellikle geçmişten geleceğe doğru yapılmalı, birinci dönemden ikinci döneme ve önümüzdeki yıl için ne yapabiliriz şeklinde değerlendirme sonuçlanmalıdır. Çocukları birbirleri ve kardeşleriyle karşılaştırmak yerine, kendi içinde değerlendirmek olumlu gelişimi sağlayabilir ve gelecek yılla ilgili kaygı ve başarısızlığı azaltabilir.

Karne

Öğrenme İsteğini ve Çabayı Vurgulayın

Öğrenme süreklilik gösterir bu nedenle karne notu da değişebilir. Öğrenmede amaç, bu yıl ve bu karne odaklı değil, ilerideki yıllara yönelik olduğunda sonuç mutluluk verici ve tatminkar olacaktır.

Bütün çocuklara karne hediyesi verilebilir. Hediye öncelikle sözel ödül olmalı, daha sonra çocuğun istediği, yaşı ve sınıfı ile uyumlu bir maddi ödül olabilir. Maddi ödülün değerinden çok sembolik anlamı önemlidir. Özellikle ilkokul seviyesinde olan çocuklar için karmaşık olmayan basit oyuncaklar, boya kalemleri, top, bisiklet, giysi, büyük ebeveyn ziyaretleri, deniz tatili, köy ziyaretleri, sinema ve müze gezileri yararlı olacaktır.

Karne Hediyesi Alırken Dikkatli Davranın

Çocukların tatilin başlamasıyla önce dinlenmeleri gerekiyor, ders tekrarı gerekiyorsa bunun okul açılmasına yakın zamanlarda başlatılması daha yararlı olabilir.Tatil sadece dinlenmek, eğlenmek ve boş vakit geçirme zamanı değil tam tersi dinlenirken ve hoş vakit geçirirken de öğrenme zamanıdır. Yüzmeye gitmek, top oynamak, satranç öğrenmek, kitapçı ya da markette çalışmak, basit ev işlerinde yardımcı olmak yaşantısal öğrenmedir ve okul öğrenmesinin iyileşmesinde önemlidir. Tüm çocuklar güzel, mutlu bir tatili hak ediyorlar.

Çocukların yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmeleri için spor okulları ve yaz okulları programlarına katılmalarını destekleyebilirsiniz. Çocukların bir sonraki döneme hazır olmalarını sağlamak ve okul dışı etkinliklerle kendilerini geliştirmelerine ortam yaratmak için yaz tatili ve kamp seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir