Anne Baba Okulu

Karne Notları Kötü Olan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Karne notları kötü olan çocuklara nasıl davranılır? Çocukların karne notları ise çocuklar kadar ebeveynler tarafından da heyecanla bekleniyor. Çocukların başarısız karne notları nedeniyle cezalandırılması çocukların psikolojisini olumsuz etkilediği gibi; başarılı olan öğrencilere büyük ödüllerin de verilmemesi gerekiyor.

Çocuk psikologları ebeveynleri, karne notlarının kötü olması durumunda, çocukların cezalandırılmaması gerektiği yönünde ebeveynleri uyardığı gibi; karne notları iyi olan öğrencilere de para ödülü verilememesi gerektiğini söylüyor. Çocuklar başarılı da olsa başarısız da olsa, ebeveynlerin davranışlarında değişiklikler olmaması gerektiği gibi, tatilde karne notlarına göre değerlendirilmesi de önem taşıyor.

Karne Notları Kötü Olan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Çocukların derslerinde başarısız olması durumunda, ebeveynlerin kesinlikle katı tutumlar sergilememesi gerekiyor. Bunun yerine çözüm odaklı davranmak ve tatili çocuğu ders çalışmaya teşvik ederek, başarısız olduğu noktaları düzeltmesine yardım edilmeli. Çocukların başarısızlığının eleştirilmesi, çocuk psikolojisi üzerinde olumsuzluklara neden olduğu gibi, teşvik etme çocukların başarılı olmasında rol oynuyor.

Karnesi kötü olan çocuklara ceza vermek yanlış bir yöntem olduğu gibi, çocuğun başarısızlığına üzülmesinden dolayı, ödüllendirme yoluna gitmek de oldukça yanlıştır. Başarısız olan çocukları, başarıya teşvik etmek için, çocukla başarısızlığının nedenleri hakkında konuşmak ve birlikte çözüm aramak önemlidir.

Başarısız öğrencilerin, yeni eğitim öğretim döneminde daha başarılı olması için, tatilin iyi değerlendirilmesi önemlidir. Bu nedenle, çocuklar için yeterli bir çalışma planı yapılması gerektiği gibi, çocuğun sıkılmasını önlemek için spor etkinlikleri, sanatsal faaliyetler ve yapmaktan hoşlandığı etkinliklere katılması da engellenmemelidir.

Karne Ödülü

Başarılı olan öğrencilere ebeveynlerin para ödülü vermesi ya da maddi değeri ön planda olan hediyeler sunması çocuğun başarıyı yanlış ilişkilendirmesine neden olacağı gibi, motivasyonunun da düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle, çocuğun başarısı takdir edilmeli ve istekleri makul şartlarda yerine getirmelidir. Çocuğu motive etmek için, karne hediyesi vaadinde bulunmak da, başarısız olması durumunda, psikolojisinin olumsuz etkilenmesine yol açacağı gibi, çalışma motivasyonunun da düşmesine neden olacaktır.

Ebeveynlerin karne değerlendirmesi konusunda dikkat etmesi gereken en önemli husus, çocukların başarısının tehdit ya da ödül aracılığı ile sağlanmaya çalışılmamasıdır. Ceza kadar, ödülün de tehlikeli olabileceği ve çocuğun motivasyonunda olumsuz bir sonuç oluşturabileceği unutulmamalıdır.

Karne Notları Nasıl Değerlendirilmeli

Karne Değerlendirmesinde Ebeveynlere Öneriler

  • Her çocuğun ilgi alanlarının ve yeteneklerinin farklı olduğu unutulmamalı ve çocuğun başarısı yalnızca karnesini referans alarak ölçülmemelidir.
  • Başarıyı ödüllendirme ya da cezalandırma, çocuğun motivasyonunu düşürecek şekilde yapılmamalı ve çocuğa büyük ödüller vadedilmemelidir.
  • Başarılı ya da başarısız olması değişmeksizin, çocuğun ailesi tarafından sevildiği hissettirilmelidir.
  • Derslerinde başarısız olan çocuklar ile bunun nedenleri konuşulmalı ve birlikte çözüm aranmalıdır.
  • Karne notları iyi olan öğrencilerin, sömestr tatilinde de motive olması ve konu tekrarları yapması için teşvik edilmesi gereklidir. Başarılı olduğu için yarıyıl tatilinde hiç ders çalışmayan çocuklar, bir sonraki eğitim dönemine yeterince hazırlanamayacaktır.
  • Çocuğa, önerilerde bulunurken ebeveynlerin kendi başarılarından ya da eğitim görürken karşılaştıkları sorunlardan söz edilmemeli, bunun yerine çocukların yapabilecekleri konuşulmalıdır.

Çocuğun Karnesini Çocukla Birlikte Değerlendirin

Çocuğun başarısının, çocukla birlikte değerlendirilmesi son derece önemlidir. Hangi derslerde başarılı, hangilerinde başarısız olduğunun değerlendirmesinin çocukla birlikte yapılması, hem çocuğun özgüvenini artıracak hem de motive olmasını sağlayacaktır. Başarısız karne notlarına, çocukla birlikte çözüm aramak, çocuğun çalışmaya teşvik edilmesini de sağlayacaktır.

Karneye Ödül ya da Ceza Anlayışı Yanlış

Kötü Karne Yalnızca Öğrencinin Suçu Değil

Çocuklara Karne Hediyesi Alınmalı mı?

Öğrencilerin Karnesine Nasıl Tepki Verilmeli?

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir