Hamilelik

Kış Hamileleri için Öneriler

Kış hamileleri için enfeksiyon ve salgın hastalıklardan korunmak büyük önem taşır. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla enfeksiyonlar, kış aylarında daha fazla göründüğü için hamilelerin vücut dirençlerini güçlendirmeleri oldukça önemlidir.

Kış hamileliklerinde, yeterli ve düzenli beslenme, nitelikli giyinme ve hastalıklardan korunma oldukça önemlidir.

Hastalıklardan Korunmak için Hamilelere Öneriler

  1. Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Salgın hastalıklar ve enfeksiyonlar, çok kolay bulaştığından, gün içerisinde sık sık elleri yıkamak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, iyi havalandırılmayan ortamlarda uzun süre bulunmamak, kalabalık alanlardan kaçınmak ve grip olan hastalardan uzak durulmalıdır.

Kış hamileleri için enfeksiyon ve salgınlardan uzak durmak oldukça önemlidir. Hem bebeğin hem de annenin sağlığına zarar verebilecek hastalıklara karşı ek önlemler almaya dikkat edilmelidir.Hamilelik

  1. Aşı Yaptırın

Gripten korunmak için, kış hamilelerinin grip aşısı yaptırması oldukça önemlidir. Alerjik durumu olmayan ya da sağlık problemi bulunmayan hamileler, doktorundan izin alarak, grip aşısı yaptırmalıdır. Hamileler için grip aşısı olmak, salgın hastalıklardan korunmaya yardımcı olacağı gibi, kış aylarını daha rahat geçirmeye de yardımcı olur.

Grip aşısı, hamilelerde genellikle herhangi bir yan etki yaratmadığı gibi, aşı olduktan sonraki birkaç gün, yorgunluk yaratabilir. Aşı olduktan sonra, beslenme düzenine daha fazla dikkat edilmelidir.

  1. Spor Yapın

Spor, hamilelerin genel sağlığı için son derece önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, vücudun direncini de artıran spor, doğumu da kolaylaştırır. Dolayısıyla, gebelikte spor yapmaya özen gösterilmesi gereklidir. Hamilelik döneminde spor yapmak, vücudun doğumdan sonra daha kolay toparlanmasına da yardımcı olur.Hamilelikte Egzersiz

  1. Üşümemeye Özen Gösterin

Soğuk havalarda, soğuk algınlığı, baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi sorunlar sıklıkla görülür. Bu rahatsızlıklardan kaçınmak için, üşümemeye dikkat etmek, soğuk ortamlarda uzun süre bulunmamak ve sıkı giyinmek önemlidir.

Hamilelerin tek parça kıyafetler yerine, birkaç parça kıyafet giymesi hasta olma riskini azaltır. Zira soğuk ortamdan sonra, sıcak bir ortama geçildiğinde, tek parça kıyafetler terlemeye yol açabilir. Buna karşın, birkaç parça kıyafeti üst üste giymek, her ortama uyum sağlanmasına yardımcı olur.

  1. Nitelikli Dinlenin

Vücudun dirençli olabilmesi için, yeterli dinlenme şarttır. Yetersiz dinlenmek, daha kolay hasta olunmasına yol açabilir. Hamilelik döneminde, nitelikli dinlenmek önemli olduğu gibi, kış aylarında dinlenmek daha fazla önem kazanır. Zira, kış aylarında, vücudun hastalıklara karşı direncinin artması önemlidir. Yetersiz dinlenme, kış hamilelerin daha kolay hasta olmasına yol açabilir.

Kış aylarında rahat bir hamilelik dönemi geçirebilmek için; yeterli beslenme, nitelikli dinlenme ve spor yapmaya dikkat edilmesi önemlidir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.