Çocuk Yemek Tarifleri

Kışın Bağışıklığı Güçlendiren Meyve ve Sebzeler

Bağışıklık sistemini etkileyen faktörler arasında yer alan beslenme, hastalıklara yakalanma sıklığında da belirleyici rol oynayabiliyor. Salgın hastalıkların oldukça yaygın olduğu kış aylarında çocukların sağlıklı beslenmesi daha önemli bir hal alıyor.

Çocuklar için Meyve ve Sebze Tüketiminin Önemi

Çocukların kış aylarında taze meyve ve sebze tüketiminin artması önem taşıyor. Koyu yeşil renkli sebzeler, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer aldığı gibi, vitamin ihtiyacını karşılamak için de çocukların kış aylarında sık sık meyve tüketmesi gerekiyor.Meyve

Portakal, Mandalina, Greyfurt: A, C ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan meyvelerin kış aylarında sık sık tüketilmesi gerekiyor. Meyveleri sıkmak, meyvenin vitamin değerlerini olumsuz etkilediği gibi, meyvelerin doğrudan tüketilmesi önem taşıyor. Portakal, mandalina, limon ve greyfurtun kış aylarında sık tüketilmesi, çocuğun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Armut

Armut: A, B1, B2, B3, B6 ve C vitamini içeren armut, kandaki ürenin de atılmasına yardımcı oluyor. Çocukların sindirim sistemi açısından önemli bir meyve olan armut, kış aylarında vücut sistemini güçlendiren meyveler arasında bulunuyor.

Çocuklarda Beslenme - eğlenceli meyvelerKivi: C, E ve A vitaminleri açısından oldukça zengin olan kivi, güçlü bir antioksidan değeri taşıyor. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre, belirli bir süre boyunca kivi tüketen çocuklarda, gece öksürüğü, nefes darlığı, burun akıntısı gibi sorunlar daha az görülüyor.Muzun Faydaları

Muz: B1, B2, C, A ve E vitaminleri açısından zengin olan muz, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve iyot gibi mineraller de içeriyor. Kemik gelişiminde önemli olan muz, kış aylarında çocukların vücut sistemini korumasını sağlıyor.

Sebzeci ÇocukIspanak: Ispanak, çocuk beslenmesi açısından önemli sebzeler arasında yer alıyor. Bol miktarda demir, kalsiyum ve klorofil içeren ıspanak, A, C ve K vitaminleri bakımından da zengin olduğundan, çocukların kış hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Kereviz: A, C, E vitaminleri bakımından zengin olan kereviz, B6 vitamini de içeriyor. Kış aylarında ayda en az iki defa tüketilmesi gereken kereviz, çocukların zihinsel performanslarının artmasına da yardımcı olan sebzeler arasında yer alıyor.

Brokoli: Koyu yeşil renkli sebzeler arasında yer alan brokoli, kış aylarında sık tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor. A, C, E, K vitaminlerinin önemli bölümünü karşılayan brokoli, B2 ve B3 vitamini bakımından da zengin olduğundan, çocukları hem fiziksel hem de mental açıdan destekliyor.

Kış aylarında çocukların taze sebze ve meyve tüketmesi, hastalıklara yakalanma ihtimallerinin azalmasını sağlıyor. Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve gıdalardan maksimum verimin alınması için, meyvelerin bütün olarak yenmesi gerekiyor. Sebzelerin ise buharda pişirilmesi önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.