Çocuk Haberleri

Kozmetik Ürünleri, Ergenlik Dönemindeki Çocukların Hormonal Dengesini Bozuyor

Ergenlik dönemindeki kız çocukları tehlikeli kimyasallara sahip olan bazı kozmetik ürünleri, şampuanları ve sabunları kullanmayı bırakmalarıyla birlikte vücutlarındaki potansiyel hormon bozucu kimyasal seviyesi düştüğü ortaya konuldu.kozmetik

Kaliforniya Berkley Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni çalışmada, araştırmacılar, ABD’deki Çevre Çalışma Grubu’nun “skin deep” veritabanı kullanarak güvenli ürünleri seçti.

Araştırmaya Kaliforniya’dan 14-18 yaş aralığında 100 Latin kız çocuğu katıldı. Kız çocukları, üç gün boyunca, düzenli olarak kullandıkları kişisel bakım ürünlerini kullanmadı. Bunun yerine, hormonal seviyeyi değiştiren paraben, triclosan, phthalates gibi kimyasallar içermeyen ürünler kullandılar.

Üç günün sonunda, ergen kız çocuklarının üre testi kozmetik içeriklerin yoğunluğuna ilişkin aşağıdaki azalma oranlarını gösterdi:

  1. Metil ve propyl paraben seviyesinde yüzde 44 azalma. Parabenler kozmetik ürünleri şampuanlar ve vücut losyonlarında yaygın bir biçimde kullanılan koruyuculardır.
  2. Triclosan seviyesinde yüzde 35 azalma. Triclosan, sıvı anti bakteriyel el sabunu, bulaşık deterjanı, diş macunu, yüz temizleyici ve deodorantta yaygın bir şekilde kullanılan anti bakteriyel bir kimyasaldır. Tiroit ve üreme hormonlarının bozulmasının, triclosan ile ilgili olduğu düşünülmektedir.
  3. Mono etil phthalete oranında yüzde 27 azalma. Phthalate maddeleri, yaygın endüstriyel yumuşatıcılardır. Kimi tırnak cilaları ve parfümlerde de bulunur.

“Tüketiciler için mevcut yöntemler, paraben, triclosan, oxybenzone, phthalates içermeyen kişisel bakım ürünlerini tercih etmek, potansiyel endokrin bozucu kimyasallardan etkilenme ihtimalini ciddi biçimde azaltır.” “Çalışmamız bu kimyasalların mevcut olup olmaması üzerine değildi. Sıradan bir tüketicinin kullanabileceği yöntemleri kullandık. İçindekiler kısmını okumak ve web kaynaklı veritabanları aracılığıyla ürün güvenliğini araştırmak.”

Vücudunuzdaki kimyasalların oranını düşürebilirsiniz. Bu iyi haber. Kötü haber ise kişisel bakım ürün sektörü üzerinde yasal bir yaptırım bulunmuyor. Hemen hemen tüm kimyasal içerik üreticileri bu endokrin bozukluğuna yol açan kimyasalları kullanıyor.

Şirketler, insan ve çevre sağlığı için güvenli olduğunu kanıtlama gereği duymadan hemen hemen tüm kimyasal ya da kimyasal karışımlarını kullanabilirler.

Kişisel bakım ürünleri sektörünün bu durumu tamamen legaldir ve on yıllardır standart pratikleri budur. Bu da her ABD’liyi sabun, şampuan, makyaj ürünleri ve sayılamayacak kadar ürün ve hatta çocuk ürünleri ile sayısız potansiyel toksit kimyasala maruz bırakmıştır.

ABD’de kozmetik ürünlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla yeni bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. Bu şekilde zararlı kimyasal içeren beş maddenin güvenliği araştırılacak.

(Kaynak: www.healthychild.org/)

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı