Çocuk Bilim

Kuşlar Neden Göç Eder?

Sıcaklıklar azaldığında ve günler kısaldığında, kuşlar başka yerlere doğru uçar. Bu kuşlar kırlangıç, kaz ve yaban ördeği gibi göçmen kuşlardır. Göç eden kuşlar, en iyi yaşam koşullarını ve besin kaynaklarını bulmak için sürekli olarak yer değiştirirler.kusların gocu

Kuşlar, sonbahar yaklaşırken, hem daha kolay yiyecek bulmak için hem de soğuk havalarda yaşamlarını sürdüremeyecekleri için göç ederler. Sonbahar ayları geldiğin, kuşlar daha sıcak bölgelere doğru yolculuk yapar. Bu yolculuk, toplu şekilde gerçekleşir. Göç, oldukça uzun sürdüğü ve yorucu olduğu için, kuşlar göç mevsimi geldiğinde, vücutlarında yağ depolarlar. Böylece uzun süre kilometrelerce yolu aşarken, depoladıkları yağı kullanırlar.

Kuşlar göç ederken genellikle “V” harfi oluşturacak şekilde bir araya gelirler. Önde, lider kuşlar uçarken, diğer kuşlar “V” harfini oluşturacak şekilde sıralanır. Kuşlar, bu şekilde uçarak, kuvvetli hava akımından kurtulur ve daha kolay yol alırlar.

Kuşlar kış geldikten sonra göç ettikleri gibi, havaların ısınmasıyla birlikte, terk ettikleri bölgeye geri dönerler. Baharla birlikte, kuzey yarımküre ısındığı gibi, kuşlar da terk ettikleri bölgeye doğru göç etmeye başlar.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir