Kategorisiz

Kütüphaneler Haftası Hakkında Genel Bilgi

Kitabın yararlarının anlaşılması ve sayılarının çoğalması sonucu kitaplıklar oluşmuştur. Kitaplıkların gelişmesi ile kütüphaneler meydana gelmiştir. Herkesin yararlanması okuması, başvurması için kurulan, içinde kitaplar bulunan binaya kütüphane denir.

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması ve hatta artması bunun en büyük kanıtıdır.

İşte bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimleriyle, 1964’ten bu yana Mart ayının son pazartesi günü başlayan haftası ”Kütüphaneler Haftası” olarak değerlendirilmektedir. Hafta süresince kütüphanenin önemi anlatılır. Kütüphaneciliğin sorunları kamuoyuna duyurulur. Halk, kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirilir. Okullarda kütüphanenin yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gerekli kurallar öğretilir.

Kütüphaneler eski çağlardan beri insanlığın hizmetindedir. Eldeki bilgilere göre ilk kütüphane, Asurlular zamanında kurulmuştur. Osmanlı imparatorluğu döneminde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemden zamanımıza kadar gelen büyük kütüphaneler vardır.

Kütüphanelerde, kitapların korunması, kitapların sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi için uzman memurlar bulunur. Bu memurlara kütüphaneci denir. Kütüphanecilik özel bir eğitimi ve öğretimi gerektiren bir meslektir. Bu amaçla üniversitelerimizde kütüphanecilik bölümleri açılmıştır. Bu bölümlerde öğrenimlerini tamamlayanlar kütüphanelerde görev yaparlar.

Yaşadığımız yüzyıl bilgi, ilerleme dönemidir. Kitaplar bilime giden yoldur. Çağımızın buluşlarını kitap, dergi gazete gibi yayın organlarından izleriz. Okuduğumuz kitaplar, dergiler, gazeteler bilgilerimizi artırır. Bizi dünyadaki gelişmelerden, değişmelerden haberdar eder. Kitaplar sevgili dostlarımızdır. Kitaplıklar, kütüphaneler kitapların bir arada bulunduğu yerlerdir. Bulunduğumuz yerdeki kütüphanelerden yararlanalım. Kütüphanelerin zenginleşmesi için kitap armağan edelim. Kitapların korunduğu, yerleştirildiği kitaplığı, kütüphaneyi temiz tutalım. Okuma salonlarında kimseyi rahatsız etmeyelim.

7 Yorum

7 Yorum

 1. Elanur Karatepe

  31 Ekim 2018 at 19:24

  Çok teşekkür ederim sizin sayenizde kütüphane gezisinde hoca beni övdü herkes beni alkışladı

  6
  3
  6

 2. seda

  17 Mart 2015 at 16:34

  Birazcik kisaltsaydiniz dsha iyi olurdu ama yinede harika

  • Editor

   18 Mart 2015 at 16:57

   Seda, kısa olunca bazı bilgiler eksik kalıyor. Sen kısaltmışsındır bizce 🙂 @Seda

 3. nida

  17 Mart 2015 at 16:33

  Teşekkür ederimmm

  • Editor

   18 Mart 2015 at 16:56

   Hoş geldin Nida, rica ederiz. Yardımcı olmak görevimiz 🙂 @Nida

 4. eylül

  17 Mart 2015 at 16:32

  Teşekkür ederim 100 aldım…. 🙂 🙂 🙂 🙂

  • Editor

   18 Mart 2015 at 16:56

   100 mü 🙂 Harikasın Eylül 🙂 @Eylül

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir