Bebek

Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2015

Emzirme ürünleri üzerine hizmet veren Lansinoh, 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Emzirme Haftası dolayısıyla, tüm ülke ve kültürlerin emzirmeye bakışını ilginç verilerle ortaya koyan Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırmasını yayınladı.

Araştırma kapsamında; İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Kolombiya, Kanada, Meksika ve Türkiye olmak üzere 10 ülkedeki 18-45 yaş aralığında ve bebeği 2 yaşının altında olan 13 bin 519 anne ve hamile katıldı. Emzirme süreleri, toplumun emzirmeye bakışı, emzirirken yaşanan zorluklar ve sağlık alanındaki uzmanların emzirmedeki yeri ile çalışırken emzirme gibi konulardaki görüşlere yer verildi.

İdeal ve Gerçekleşen Emzirme Süreleri

Anneler tüm dünyada emzirmenin bebeği beslemede en doğru yol olduğunu düşünüyor. Ancak anneler emzirme süresinde belirledikleri hedeflere her zaman ulaşamıyor.

Annelerin %75’i bebeklerin en az 6 ay emzirilmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak yalnızca %62’si bu süreye ulaşabiliyor.

Türkiye’de emzirme süresi ortalamanın üzerinde. Türk annelerinin %82’si bebeklerin ideal olarak 6 ay emzirilmesi gerektiğini düşünüyor ve annelerin %68’i, çocuklarını 6 ay emziriyor.emzirme-sureleri

6-12 ay arasında emzirebilen annelerin oranı ise %31.
12-24 ay arasında emzirebilen annelerin oranı %31.
2 yıldan uzun süre emzirebilen annelerin oranı %5.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü ile Beslenme Oranları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk 6 ay anne sütü, 6-24 ay ise ek gıdalarla birlikte anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtiyor. Türkiye’deki emzirme süreleri dünya ortalamasının üstünde olmasına karşın, annelerin önemli bir bölümü ilk 6 ayda çocuklara ek besin de veriyor.

İlk 6 ay bebeğini sadece anne sütü ile besleyenlerin oranı %26.

Doktor kontrolü ve tavsiyesi ile hazır mama veren annelerin oranı %49. Diğer anneler ise süt üretimi ile ilgili problem yaşadığını düşündüğü için bebeğine doktor kontrolü olmadan ek besin veriyor.

Kadınlar Emzirme Konusunda Korku Yaşıyor

Emzirme konusunda tüm anneler endişe ve zorluk yaşıyor. En büyük endişe sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği süre boyunca emzirememek olduğu gibi, kadınlar bebeğin göğsü uygun şekilde kavrayamamasından da korkuyor. Emzirmeye başlayan kadınların yaşadığı ağrılar ve gece yarısı emzirmek için uyanmak ise en büyük zorluklar arasında yer alıyor.

Alman Anneler Suçluluk Hissetmiyor

Araştırmada, “Emziremeseydiniz kendinizi suçlu hisseder misiniz?” sorusuna, annelerin çoğu “Evet” diye yanıt verirken, Alman annelerin çoğunluğu ise “Hayır” diye yanıt veriyor.

Türkiye’de Toplum İçerisinde Emzirmek “Yanlış” Bulunuyor

Dünya genelinde toplum içerisinde emzirme yüzde 38 oranında tamamen doğal, yüzde 32 oranında utandırıcı, yüzde 28 oranında ise yanlış bulunuyor.emzirmeye-bakis

Türkiye’de ise toplum içerisinde emzirme yüzde 23 oranında yanlış bulunuyor. Anneler, Türkiye’de seyahat ederken ya da alışveriş yaparken emzirmekte zorlanıyor.

Türkiye’de Çalışırken Emzirmeksut-izni-kullanimi

Türkiye’de çalışan annelerin yüzde 53’ü, anne sütünü iş yerinde sağmak ve saklamak için uygun ortam olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte annelerin %45’i günlük 1,5 saatlik süt izinlerini kullanabileceğini belirtirken, yarısından fazlası kullanamadığını belirtiyor.

Türkiye’de Sağlık Uzmanlarının Desteğisaglik-destegi

Türkiye’de annelerin %67’si emzirme konusunda sağlık uzmanlarından yeterli bilgi aldığını düşünüyor. Araştırmaya katılan ülkeler arasında en yüksek orana %76 ile Kolombiya, en düşük orana ise %55 ile Kanada sahip.

Lansinoh tarafından yapılan toplamda 10 ülkeyi kapsayan araştırma sonuçları; annelerin ve toplumların emzirmeye olan bakış açılarını yansıtıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.