Çocuk Gelişimi

Lazımlık Eğitimi Nasıl Verilir?

Lazımlık eğitimi sabır istiyor. Çocuğunuza tuvalet eğitimi verme konusunda aceleci davranmayın, sabırla çocuğunuzun hazır olmasını bekleyin.

Çocuğunuzun Hazır Olup Olmadığını Gözlemleyin

Çocuklar bilişsel, duygusal ve fizyolojik olarak farklı oranlarda geliştiğinden, lazımlık eğitimi için tek bir “doğru” yaş yoktur. Bazı çocuklar 18 aylıkken hazırlık belirtileri gösterirken, diğerleri 3 yaşına kadar belirtileri göstermeyebilir. Ailenizin kültürel tutumları ve hazır olmaları da devreye girebilir.

Lazımlık eğitimine başlamanın en iyi olduğu zaman konusunda pek az bilimsel fikir birliği olmasına rağmen, çoğu çocuk doktoru birçok çocuğun yaklaşık 18 ila 24 aylıkken hazır olma belirtileri göstermeye başlayacağı konusunda hemfikirdir. Ama bu bir kural değil.

Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimi İçin Gerekli Becerileri Geliştirip Geliştirmediğine Dikkat Edin

Motor becerileri: Yürüyebilmek lazımlık eğitimi için önemli bir adımdır. Diğer gerekli beceriler arasında, giysisini aşağı yukarı çekebilme ve lazımlıkta oturabilme yeteneğinin gelişmiş olması vardır.

Duygusal gelişme: Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz çocuk bezini çıkarmaya hazır hissedebilir, ancak tuvaletin kendisinden korkabilir. Bazı çocuklar çıkardığı seslerden korkar, bazıları ise düşüp kaybolmaları konusunda endişeli olabilir. Ancak, korkularını henüz kelimelerle nasıl ifade edeceklerini bilemeyebilirler. Duygusal hazırlığın iyi belirtileri arasında, lazımlığa oturup heyecanlanmak, “yapabilirim” tutumuna sahip olmak ve bir ebeveynin veya diğer çocukların davranışlarını kopyalamak istemek sayılabilir.

Bilişsel yetenekler: Bu aşama yukarıdaki tüm aşamaların koordineli şekilde yapılabildiği anlamına gelen aşamadır. Çocuğunuz sürecin her bir bölümünü bilmek zorundadır. Lazımlığa gidip kendi kendine bu süreci yönetebilecek bilişsel yetenekte olmalıdır.

Lazımlık Eğitimine Stres Seviyenizin Düşük Olduğu Bir Dönemde Başlayın

Yeni bir günlük bakım, sevilen birinin kaybı, boşanma veya evdeki yeni bir bebek gibi yaşam geçişleri bu süreçte strese neden olabilir. Bu dönemlerde kendi stresinizi çocuğa yansıabilirsiniz. Seyahate çıkmadan önceki dönem de uygun değildir. Eğitime çocuğunuzun alışık olduğu mekanda başlamalısınız. Araya başka mekanlar girdiğinde eğitim de yarım kalacaktır.

Uygun Aracı Bulun

Bazı çocuklar büyük bir klozetten korkar, bazıları ise bir ebeveyni veya büyük bir kardeşini taklit etmek ve klozetin üzerinde bir halka kullanmak ister. Çoğu zaman çocuk doktorları, her iki ayağını da yere yerleştirirken, üzerine oturmak için bir lazımlık sandalyesi veya küçük bir taşınabilir lazımlık kullanmanın daha kolay olduğunu söyler. Lazımlık mı, klozet mi? Çocuğunuza her iki seçeneği de tanıtın ve neyle daha çok ilgilendiğine bakın.  

Lazımlığı çocuğunuzun en rahat olduğu yere yerleştirin: oturma odasında, oyun odasında veya dışarıda oynarken bile dışarıda olsun. Çocuğun rahat olması ve lazımlığın vakti geldiğinde kolayca ulaşılması kolay olur. Lazımlığa oturması için onu motive edin. Hatta zaman dilimleri belirleyin. Örneğin yemekten sonra. Yemekten sonra lazımlığa otursun ve bir süre öyle beklesin. İlk zamanlar yapmasa bile orada oturmayı alışkanlık edinsin.

Çocuğunuza lazımlığın nasıl çalıştığını gösterin. Kaka yaptıktan sonra, lazımlığı birlikte temizleyin, yıkamadan önce de “güle güle” deyin, böylece daha rahat hisseder ve utanmaz. Lazımlığın nasıl çalıştığını öğrendiğinde, onu doğru kullanmakla daha çok ilgilenecektir.

adım adım tuvalet Eğitimi

Kazalara Hazır Olun

Çocuğunuza çıkarması kolay giysiler giydirin. Bazen üstüne yapabileceğini göz önünde bulundurun ve bu durumda çocuğunuza kızmayın. Onu söylemesi konusunda motive edin.

Azarlamayın, Motive Edin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ebeveynlerin ilgisini severler. Her lazımlığa gittiğinde onu cesaretlendirin. Kakasını yaptığında sevinç gösterilerinde bulunun. Hatta birlikte şarkı bile söyleyebilirsiniz. Asla azarlamayın. Yaptığında da onu övün.

Aynı yaştaki iki çocuğun tuvalet eğitimi birbirinden farklı olabilir. Çocukları kıyaslamayın. “O yapıyor, sen öğrenemedin” gibi sözler söylemeyin. Her çocuğun hazır olma süreci farklıdır. Unutmayın, muhakkak öğrenecek. Sabırlı olun.

Çocuğunuz Yatağını Islatabilir

Tuvalet eğitimi olduğu halde çocuklar geceleri yatağa işemeye devam edebilir. Bu fizyolojik bir durumdur. Hatta bu süreç aylarca devam edebilir. 5-6 yaşına kadar bile sürebilir. Endişelenmeyin.

Önemli Noktalar

  • Çoğu çocuk doktoru, bir çocuğun lazımlık eğitimi 18 ila 24 aylık iken başlayabileceğini söyler.
  • Bununla birlikte, lazımlık eğitimine başlamak için mükemmel bir yaş yoktur. Her ailenin farklı bir bakış açısı vardır ve bir çocuk belirli becerileri geliştirinceye kadar hazır olmayacaktır.
  • Amerikan Pediatri Akademisi, çocuğunuzu fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak lazımlık eğitimine hazır olup olmadığının gözlemlenmesini tavsiye eder.
  • Aile stresi minimumda olduğunda lazımlık eğitimine başlayın.
  • Küçük çocuğunuzu bu süreçte pozitif olarak destekleyin ve sabırlı olun.
  • Hazır değilse, çocuğunuzu lazımlık eğitimine zorlamayın. Bunu yapmak endişe, dışkı durdurma ve kabızlığa neden olabilir.

Tüm süreçte doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyin. Kolay gelsin.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.