Çocuk Haberleri

Lise Öğrencisi Yosi Kohen Kutucu’ya Fizik Ödülü

Dünyanın en saygın bilim kuruluşları arasında gösterilen Polonya-Varşova Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen 23. First Step to Nobel Prize in Physics (Fizikte Nobel Ödülüne İlk Adım) adlı proje yarışmasında, Ulus Özel Musevi Lisesi (UÖML) öğrencisi Yosi Kohen Kutucu Honourable Mention Award’ın sahibi oldu. 

Yosi Kohen Kutucu

Electromagnetic Radiation Hunter başlıklı proje ile katıldığı 23. First Step to Nobel Prize in Physics yarışmasında Honourable Mention Award’a layık görülen Kutucu, daha önce de yurt dışında düzenlenen birçok yarışmada ödül kazandı. 2015 yılında INTEL-ISEF (ABD), I-SWEEEP (ABD) yarışmalarında da ödüllere layık görülmüş olan Kutucu, radyasyon kaynaklarını kullanarak bataryasını sürekli şarj eden yeni bir cihaz tasarladı.

‘2015-University of Chicago Outstanding Educator Award Winner’ Ödülünün sahibi UOML Proje danışmanı Talha Kılıç rehberliğinde katıldığı yarışmada Honourable Mention Award’ın sahibi olan Kohen Kutucu, fizik alanında yaptığı çalışmaları sürdürmeye devam edeceğini belirtiyor.

Fizik alanında, genç insanlara verilen en önemli ödüllerden birine sahip olan Kohen Kutucu, KAÇUV ile yaptığı iş birliğiyle kanserli çocuklar için bilgisayar tamir ediyor ve kullanılmaz durumdaki bilgisayarları çalışır hale getirerek, kanserli çocuklara ulaştırıyor.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir