CiciPedia

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)

Lösemili Çocuklar Haftası, lösemi hakkında bilgi sahibi olma ve lösemili çocuklarla dayanışma amacıyla her yıl 2-8 Kasım tarihleri arasında tüm dünyada kutlanmaktadır.

Lösemi, diğer adıyla, kan kanseri, özellikle çocukları tehdit eden bir hastalıktır. Dünyada her yıl 18 bin çocuk lösemiye yakalanmaktadır. Türkiye’de ise bu oran, yılda ortalama 2 bindir.

Lösemi genellikle kemik iliğinde oluşur ve akyuvarların aşırı çoğalmasıyla meydana gelir.

Lösemili Çocuklar HaftasıLösemi Tedavisi

Lösemi tedavisinde ilaç tedavisi, ışın tedavisi ya da kemik iliği nakli kullanılabilmektedir. Lösemili çocukların tedavisi, genellikle araştırma üniversite araştırma hastanelerinin çocuk bölümlerinde yapılır.

Lösemili Çocuklarla Dayanışma

Dünyada ve Türkiye’de, birçok kurum lösemi ile mücadele etmekte ve lösemili çocuklara destek olmaktadır. Bu sayede, binlerce çocuk, lösemiyi yenmekte ve hayatına hastalıksız bir şekilde devam etmektedir.

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)

Türkiye’de, lösemili çocuklarla dayanışma içerisinde olan LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı), çocukların tedavi olmasını sağlamakta ve tedavi sürecinde çocukların motivasyonunu artırmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Ankara’da LÖSANTE Hastanesi’ni açan LÖSEV, lösemili çocuk ve yetişkinlerin ücretsiz olarak tedavi olmasını sağlamaktadır. Yardım kuruluşları ve yardımsever insanların bağışlarıyla lösemili çocukların tedavisine yardım eden LÖSEV, yılın her döneminde, her miktarda bağışı kabul etmektedir.

LÖSEV Hakkında Bilgi

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir