Alışveriş

Mama Sandalyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mama sandalyeleri, bebeğin ek besinlere geçtiği 6. Aydan itibaren ile bebek 3 yaşını doldurana kadar kullanılmaktadır. Mama sandalyesi, bebeğin beslenme sürecini kolaylaştırdığı gibi, daha rahat ve huzurlu bir şekilde yemek yemesine de yardımcı olur.Bebek beslenmesi

Mama Sandalyesi Kullanmanın Önemi

Bebeğin, yemeğini sabit bir yerde yemesi, beslenme düzeni açısından kolaylık sağlar. Bebeğin mama yemek için her zaman mama sandalyesine oturtulması, bir süre bebeği koşullandırır ve bebek sandalyesine her oturduğunda, mama yiyeceğini öğrenir. Beslenmenin düzenli hale getirilmesinde rol oynayan mama sandalyesi, ebeveynler için de önemli kolaylıklar sağlar. Bebeği kucağa alarak yemek yedirmek yerine, kendi sandalyesine oturtarak yemek yedirmek, oldukça işlevseldir. Ayrıca mama sandalyeleri, kolay taşınabilir olduğundan, bebeğin evin farklı yerlerinde kolayca beslenebilmesini sağlar.

Mama Sandalyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

  1. Mama sandalyesinin rahat olması

Mama sandalyesinin rahat olması, bebeğin oturma pozisyonu açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bebeğin rahat bir oturma pozisyonunda olması, yemek yerken huzursuz olmasını engeller. Bu nedenle, mama sandalyesi koltuğunun bebek için ideal olduğuna emin olmak gereklidir.

  1. Geniş tabanlı ve sağlam olması

Mama sandalyesinin geniş bir tabana sahip olması ve bacaklarının sağlam olması, bebeğin güvenliği açısından oldukça güvenlidir. Bebeğin ani hareketler yapma ihtimaline karşın, sandalyenin devrilmeyecek şekilde tasarlanmış olması gereklidir.

  1. Tekerlekli Olması

Tekerlekli mama sandalyeleri, kullanım açısından büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda bebeğin yemek sırasında eğlenmesine de imkan verdiğinden, yemek yerken huzursuzlanan bebeklerin, rahat beslenmesine yardımcı olur. Tekerlekli mama sandalyelerinin sahip olduğu tekerleklerin, kitlenebilir olması da önemlidir. Kitlenebilir tekerlekler bebeğin güvenliğini sağlar.Bebek beslenmesi

  1. Sandalyenin yumuşak kenarlara sahip olması

Sert kenarlı mama sandalyesi, bebeğin güvenliği açısından tehdit oluşturur. Bu nedenle, mama sandalyesi alırken, kenarlarının yumuşak olmasına dikkat edilmelidir.

  1. Kaliteli malzemeden üretilmesi

Bebekler için mama sandalyesi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, sandalyenin yapıldığı maddenin cinsi de yer alır. Sandalyenin, kaliteli ve kanserojen madde içermeyen maddelerden üretilmiş olması oldukça önemlidir. Özellikle ahşap malzeme kullanılarak üretilen mama sandalyeleri, bebeğin sağlığı açısından tercih edilebilir.

  1. Emniyet kemeri olması

Mama sandalyesinin emniyet kemerine sahip olması, özellikle bebeğin 6-18 aylık döneminde oldukça önemlidir. Emniyet kemeri bulunan ve bebeğin kayıp düşmesini engelleyecek özellikteki mama sandalyeleri tercih edilmelidir.

  1. Yıkanabilir tablaya sahip olması

Hijyen açısından, mama sandalyelerinin önünde bulunan tablanın çıkarılabilir özellikte olması gereklidir. Mama sandalyesi tablası, yemeklerden sonra çıkarılmalı ve temizlenmelidir.

  1. Yüksekliğinin ayarlanabilir olması

Mama sandalyesinin ayarlanabilir yükseklikte olması avantaj sağlar. Yüksekliği ayarlanabilir olan mama sandalyeleri, bebeğin oturarak, ayakta ya da yemek yerken rahatça beslenmesini sağlar. Ancak, yükseklik ayarı olmayan mama sandalyesi alınacaksa, yüksekliğinin yemek masasına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Mama SandalyesiMama Sandalyesi Fiyatları

Mama sandalyesi fiyatları; sandalyenin donanımına ve üretildiği maddeye bağlı olarak farklılık gösterir. Standart mama sandalyeleri fiyatları ortalama olarak 50 TL ile 120 TL arasında değişmektedir. Standart mama sandalyeleri, plastik kullanılarak üretilir. Tekerleği bulunmayan standart mama sandalyeleri ekonomik fiyatlı olduğu için tercih edilebilir. Ancak sandalyenin üretildiği maddeye dikkat edilmeli ve bebeğin güvende olduğuna emin olunmalıdır.

Emniyet kemeri içeren, tekerlekli ve konforlu mama sandalyeleri fiyatları ise 150 TL ile 400 TL arasında farklılık gösterir. İşlevsellik artıkça, mama sandalyesi fiyatı da artığından, 1000 TL’nin üzerinde sandalyelerin sayısı da oldukça fazladır. Ancak hem güvenli hem de konforlu olan ortalama bir mama sandalyesi fiyatı yaklaşık 250 – 350 TL arasındadır.

Mama sandalyesi alırken, bebeğin güvenliğini ve konforunu göz önünde bulundurmak şarttır. Bu nedenle, güvenli olmayan mama sandalyeleri ekonomik fiyat ile satılıyor olsa da tercih edilmemelidir.

2 Yorum

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.