Çocuk Haberleri

MEB, Öğrencilerin Devamsızlık İstatistiklerini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin ortaokulda yüzde 12, lisede ise yüzde 36 devamsızlık yaptığını açıkladı. Öğrenciler, ortaokuldayken devamsızlık yapmamaya dikkat ederken, lise öğrencileri özellikle üniversiteye hazırlanırken sık devamsızlık yapıyor.Sınıf

Üniversite sınavlarına hazırlanmak için lise öğrencileri yılın büyük bölümünde okula gitmiyor. Öğrenciler ortaokuldayken, devamsızlık yapmaktan uzak dururken, liseye başlayınca devamsızlığa daha meyilli hale geliyor.

2014 verilerine göre, ilkokulda devamsızlık oranı %14 iken, ortaokulda devamsızlık oranı %35. 2015 verilerine göre ise ilkokulda devamsızlık oranı %12; ortaokulda ise %12. İlkokul ve ortaokuldaki öğrencilerin devamsızlık oranları yüzde 15 bandının altındayken, lise öğrencilerinin devamsızlık oranı 2014 yılında %40; 2015 yılında ise %36.

Öğrencilerin devamsızlık oranlarını azaltmayı hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı, “evin okula yakınlaştırılması”, “değişen anne baba rolleri projesi” gibi uygulamaları yaygınlaştırmayı planlıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı