Baltalimanı Japon Bahçesi, Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmek amacıyla hayata geçirilmiştir. Her iki ulusun kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmelerini hedefleyen Baltalimanı Japon Bahçesi, iki ülke arasında binlerce kilometrelik mesafe olmasına karşın ulusların birbirlerine gösterdikleri sevgi ve saygı neticesinde, 2003 yılının Japonya´da Türk Yılı ilan edilmesi ve Japonya´nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un Kardeş Şehir olması nedeniyle Japon bahçesi çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Giriş çitleri, Japon Bahçesi’nin en önemli materyallerinden biridir. Japon Bahçesi’nin giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup, kardeşliği ifade etmektedir. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler bulunmaktadır. Bahçenin düzenlenmesinde Japon Bahçe Sanatı’nın genel karakteri olan doğal malzemelere yer verilmiştir. Japon Bahçesi’ni tüm özellik ve öğeleriyle yaşatılacağı bahçede; ziyaretçileri Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada´yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü karşılamaktadır. Ayrıca Jaon Bahçesi’nde konuklar Japon Çayevi’nde de keyifli vakit geçirmektedirler.

Parkta, 4850 adet ağaç ve bitki bulunmaktadır. Bahçe, Japon kültürünü yansıtan iki adet kapıya, bir adet çeşmeye ve kuru bahçeye sahiptir. Bahçe, çok sayıda doğal taştan imal edilmiş fenerlere rastlanmaktadır. Bahçenin etrafı ise, Japon stili duvarla örülüdür. Yetişkinler ve çocuklar Japon Bahçesi’nde keyifli ve farklı bir deneyim yaşamaktadırlar.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Çalışma Saatleri:
Haftanın her günü 19:00’a kadar ziyaret edilebilir.

Adres
No:, Baltalimanı, Sakıp Sabancı Cd. No:76, 34470 Sarıyer/İstanbul