İstanbul Cervantes Enstitüsü, 17 Eylül 2001 tarihinde, dönemin İspanya Başbakanı José Maria Aznar ve dönemin Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit’in katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Hizmete girdiğinden bugüne dek geçen altı yıllık süre içerisinde enstitünün İspanyolca kurslarına yapılan toplam kayıt sayısı 11.000’e yakındır. Enstitü, bu süre içerisinde aynı zamanda Türkiye’de İspanyolca öğretmenlerinin formasyonu için kurslar ve atölye çalışmaları sunan tek kurum niteliğini kazandı.

İspanyolca konuşan tüm ülkelerin kültürel miraslarını Türkiye’ye tanıtma amacını güden enstitü, her daim bünyesinde konserlerin, film gösterimlerinin, resim ve fotoğraf sergilerinin, kitap tanıtımlarının, tiyatro temsillerinin, okuma atölyelerinin ve konferansların yer aldığı yoğun kültürel etkinliklere yer vermektedir.

İstanbul Cervantes Enstitüsü, bu yoğun kültürel etkinlik gayretini daha etkili bir hale getirebilmek için İstanbul ve Anadolu’da yer alan gerek İspanyol gerek Latin Amerikalı ve gerekse Türk kurum ve kuruluşlarıyla çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdi. İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün yüksek teknolojik gereçlerle donatılmış kütüphanesi, 14 binden fazla materyali barındırmaktadır.

İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün amacı bu materyaller aracılığıyla kütüphanenin gerek öğretmenler gerek öğrenciler için bir başvuru merkezi haline gelmesini ve İstanbullular’ın İspanya ve Latin Amerika’nın sanat yaşamıyla ve kültürüyle buluşmasını sağlamaktır.

Adres
Tarlabaşı Bulv./zambak Sok. D:25, Beyoğlu/Istanbul

Telefon
0 (212) 292 65 36

Web Sitesi