Harbiye Askeri Müzesi, Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Başkanlığı’na bağlı, bir müzedir. Harbiye semti adını, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Harp Okulu olarak kullanılmasından almıştır.

Cumhuriyet’imizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatür’de bu okuldan mezun olmuştur. Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, askerî kültür varlıkları kapsamına giren eserleri toplayıp, sınıflandırıp, bu malzemelerin bakım ve restorasyonunu yapmaktadır. Harbiye Askeri Müzesi, bu varlıkları çağdaş yöntemlerle sergileyip, gelecek kuşaklara iletilmek üzere depolanmaktadır. Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, askerî kültür varlıkları kapsamında yaklaşık 55.000 objeye sahiptir. Bu eserlerden 5.000 adedi müze sergi salonlarında sergilenmektedir.

Türk tarihini yaşayan nesillere görsel olarak aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etkiler bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmakta olup, Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır. Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, sahip olduğu tarihî eserleri çağdaş müzecilik tekniklerine göre sergi salonlarında sergilemek suretiyle şanlı tarihimize ait zenginliklerimizi yerli ve yabancı araştırmacılara açmaktadır.

Dünyanın en eski bandosu olan Mehteran Bölüğü, yurt içi ve yurt dışında verdiği konserler ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlamaktadır. Müzenin açık olduğu her gün, 15.00- 16.00 saatleri arasında iki seans hâlinde “Mehteran Bölüğü” konserleri izlenebilmektedir.

Çalışma Saatleri:
Müze, 1 Ocak, Ramazan Bayramı’nın birinci günü, Kurban Bayramı’nın ilk iki günü ile Pazartesi ve Salı günleri dışında her gün 09:00-19:00 saatleri arasında açık tutulmaktadır.

Adres
Harbiye-Şişli (Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Yanı) Şişli, İstanbul

Telefon
0 (212) 233 27 20