Kitap Okuyan Çocuklar Projesi‘nin 10 bini aşkın imza toplayarak Kadıköy Belediyesi‘ne sunmasıyla hayata geçirilen İnteraktif Çocuk Kütüphanesi, Özgürlük Parkı‘nda hizmet veriyor.

Bir yılı aşkın bir süredir Kitap Okuyan Çocuklar’ın üzerinde çalıştığı çocuk kütüphanesi Kadıköy Belediyesi bünyesinde İstanbul’un en güzel parklarından Selamiçeşme Özgürlük Park’ında Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Av. Selami Öztürk tarafından 19 Mart 2014′te açıldı.

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ile özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek ve keşfederek öğrenmeleri, küçük yaşta okuma-yazma öğrenmeden aileleriyle kitap okuyarak kitap okuma kültürünü kazanmaları amaçlanıyor.

Daimi olarak Kadıköy Özgürlük Parkı’nda hizmet verecek kütüphanenin tüm etkinlikleri ücretsiz. Kütüphanede çocuklara yönelik, gönüllü veliler tarafından düzenli kitap okuma saatlerinin yanı sıra çocuklarla birlikte hayal kurma, deney yapma, un ve su gibi yenilebilir malzemelerden oyun hamuru, parmak boyası yapıp hep birlikte keyifli zaman geçirme gibi çeşitli aktiviteler de yapılacak.

Kadıköy Belediyesi’nin ailelere yönelik düzenli olarak çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda eğitim verip, seminerler de düzenleyeceği İnteraktif Çocuk Kütüphanesi’nin açılışını da Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kitap Okuyan Çocuklar Projesi Koordinatörü Esra Akçay Duff ve çocuklar eşliğinde gerçekleştirildi.

Kütüphanenin okul öncesi eğitime yepyeni bir soluk getireceğini söyleyen Kitap Okuyan Çocuklar Projesi Koordinatörü Esra Akçay Duff, bir hayali gerçekleştiren Kadıköy Belediyesi’nin diğer belediyelere ışık olmasını, güç vermesini dilediğini söyledi.

Kütüphanenin Amacı Nedir?

Bir Kitap Okuyan Çocuklar Projesi olan Kadıköy Belediyesi İnteraktif Çocuk Kütüphanesi‘nin amaçları:

– Ailelerin çocuklarıyla kütüphaneye gelip okumalar yapıp, aktif okuma kültürünü oluşturmalarını sağlamak,

– Ailelere çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirebileceklerini ve çocuklarına pedagojik açıdan nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol göstermek,

– Aileleri; aile içi şiddet, çocuk hakları, çocuk bakımı gibi konularda belediyenin pedagoğu ve uzmanlar liderliğinde eğitim seminerleri düzenleyerek bilgilendirmek,

– Çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak,

– Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ailelerin biraraya gelerek çocuk yetiştirmenin yüklerini paylaşarak bu yükün azalmasına yardımcı olmaktır.


Kütüphanenin Çalışma Prensipleri

İnteraktif kütüphanenin açılış saatleri kış aylarında 09.00-17.00 arası, yaz aylarındaysa 09.00-18.00 saatleri arasındadır.

Pazartesi günleri dışında her gün açık olacaktır.

Kütüphaneyi aktif kullananların kütüphaneye bir eğitimden geçerek üye olması gerekmektedir.

Kütüphanede açık olduğu saatler içerisinde düzenli okuma saatleri yapılacaktır. 11.00 ve 15.30’da okuma saati düzenlenecektir. Bu etkinlik kütüphane görevlileri ve gönüllü ailelerin önderliğinde planlanacaktır. Kütüphanede gönüllü olarak kitap okumak isteyenlerin kütüphane görevlisinin vereceği iletişim formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kitap okuma saatleri gönüllü ailelerin katılımıyla planlanacaktır. Kitap okuyacak olan ailelerin okuyacakları kitabı önceden belirlemeleri ve okuma saatinden en az 15 dakika önce kütüphanede olması gerekmektedir.

Okuma saatlerinin haricinde, aileler kütüphanede diledikleri kadar kalıp, kitapları okuyup, çocuklarıyla birlikte vakit geçirebiliyorlar.

Her velinin çocuğunun gelişimi ve sosyalleşmesinden sorumlu olup, çocuklarıyla ilgilenmesi gerekmektedir. Çocukları ile birlikte, kütüphanede bulunmaları gerkmektedir.

Kütüphanede kitap ödünç verme sistemini öngörülmektedir.

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi Aktif Olarak Nasıl Kullanılabilir?

Kütüphane, 0-6 ve 6-9 yaş arası çocuklar içindir. Okul öncesi çocuklarda kitap okuma dokunarak, beş duyu organına hitap ederek olur; okumayı harflerle sağlayamazlar. Bu yüzden okul öncesi çocuklar için duyu havuzlarıyla, ahşap bloklarla, ve ahşap eğitici oyuncaklarla zenginleştirdik ki çocuklarımız farklı okumalar yapabilsinler, hayal güçlerini geliştirsinler. Bu yaştaki çocukların yaptığı okumaların üç boyutlu olması ve beş duyuya hitap etmesi gerçekten çok önemli. Kütüphanedeki ‘duyu havuzları’ çocukların farklı dokulara, gerçek ve doğal malzemeye dokunarak, hissederek keşfetmeleri için tasarlanmışştır. Ayrıca içeride bir sahne ve kukla sahnesi bulunmakta. Havanın güzel olduğu günlerde ise okumalar ve deneyler kütüphanenin sağındaki yeşil alanda yapılabilecek.

Kütüphanenin açık olduğu günlerde 11.00 ve 15.30’da düzenli kitap okumaları yapılacaktır. Kitap okuması yapmak için gönüllü olmak isteyenlerin kütüphane görevlileri ile görüşerek bir planlama yapması gerekmektedir. Zaman içinde tüm velilerin aktif bir şekilde okumaları yapmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca, çocuklarla birlikte hayal edip, deney yapıp, birlikte un ve su gibi malzemelerden oyun hamuru, parmak boyası yapılara birlikte keyifli zaman geçirilmesi planlanıyor. Tüm bunlar yapılırken ailelerin de destek vermesi; gönüllülerin ilgi duyduğu, yapabildiği herhangi bir sanat dalı varsa bunu çocuklara ve hatta diğer ailelere öğretmesine (origami, seramik, müzik, hatta oyunlar ve şarkılar eşliğinde yabancı dil gibi) ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer gitar ya da herhangi bir müzik aleti çalabiliyorsanız, kitap okumasını enstrüman ve müzik eşliğinde yapabilirsiniz. Herkes çocuklarla keyifli vakit geçirebilir ve onların yaptıkları işten, okudukları kitaptan keyif almalarını sağlayabilir.

Bu kütüphane ailerin çocuklarıyla nasıl keyifli vakit geçireceklerine yol gösterici olacaktır. Bu kütüphaneyi daha interaktif hale getirecek olan sizlersiniz, eğer çocukların gelişimine yararlı olacağını düşündüğünüz bir deney ya da aktivite fikriniz varsa bunu önce kütüphane görevlimizle konuşup, gerekli malzemeleri ayarlayıp, çocuklarla bu deneyi ya da aktiviteyi yapabilirsiniz. Ailelerin ve çocukların ortak yaratıcılığıyla bu kütüphanenin çok daha keyifli bir yer haline gelmesi planlanıyor.

Kadıköy Belediyesi pedagog ve uzmanları ailelerimize düzenli olarak çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda eğitim verip, seminerler düzenlenecektir.

Kütüphane, ziyaretçilerin ilgisi ve desteği ile çocukların gidip kitap okuyup, keşfetmek için can atacakları bir merkez olması hedefleniyor.

Adres
Göztepe Mh. PK:34730

Telefon

Web Sitesi
http://kitapokuyancocuklar.org/