İstanbul Uçurtmacılar Derneği 21 yıldır sürdürdüğü faaliyetleri içinde öncülük ederek oluşturduğu uçurtma ile ilgili pek çok kurumun yanına bir yenisini daha ekleyerek dünyanın ilk uçurtma kütüphanesini hizmete açtı.

Uçurtma müzesinin kuruluş çalışmalarında ciddi katkıları olan, İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkan yardımcısı Gülen Okumuş’un adıyla 2015 yılında hizmet vermeye başlayan uçurtma kütüphanesi içindeki 33 ülkeden toplanmış koleksiyonuyla uluslararası olma özelliği taşıyor.

Mehmet Naci Aköz tarafından 1986 yılında Türkiye’ye kazandırılan Japon uçurtma kataloğu ile başlayan süreç her geçen gün kütüphane içindeki ürün sayısını hızla arttırıyor.

İçinde 33 ülkeden toplanmış 160 dergi, 104 kitap, 33 festival afişi, 24 resmi belge ve 770 farklı ürünlerden oluşan (Rozetler, aplikler, festival cd’leri, uçurtma filmleri, şiirler, fotoğraflar, resim albümleri, v.b.) büyük bir koleksiyonun Türkiye’de bulunması ise ayrı bir gurur kaynağı.

Bugün için Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi içinde kendisine yer bulan kütüphane ilerleyen yıllarda bağımsız olarak ayrı bir adrese çıkacağına muhakkak gözüyle bakılıyor.

Özellikle lise, yüksek okul öğrencileri, araştırmacılar, kütüphaneciler, basın mensupları ve meraklılarının kullanımına açık olan uçurtma kütüphanesinden yararlanmak için randevu alınması gerekiyor.

Kullanım amacı belirtilerek alınan randevu ile hizmetlerinden ücretsiz faydalanılabilen uçurtma kütüphanesinin içeriğinin genişletilmesi ile ilgili dünya çapında araştırma, ürün temin etme çalışmaları ise yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Dünyanın diğer ülkelerinde de uçurtma kütüphaneleri açılmasına öncülük etmek için özellikle uçurtma müzeleri ile yoğun temaslarda bulunuluyor.

Adres
Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cd. Bakıcı Sk. No:12 ÜSKÜDAR

Telefon
90 (216) 553 23 37

Web Sitesi