Nesin Matematik Köyü Kuruluşu

Matematik Köyü, Prof. Dr. Ali Nesin tarafından, öğrencilerin matematiği öğrenmesi amacıyla kurulmuştur. 1995’te Türkiye’ye dönen Ali Nesin, matematik alanında üniversite öğrencilerine ders vermeye başlamıştır. Öğrencilerin yetersizliğini gören Nesin, evinde ve Nesin Vakfı’nda da öğrencilere ders verme gerekliliği duymuş ve bir süre sonra bu gerekliliği bir projeye dönüştürerek Matematik Köyü’nü kurmuştur.

Matematik Köyü’nün Amacı

Eğitimde fırsat eşitsizliğinin önüne geçmek ve çocuklarla gençlerin matematiği doğru bir şekilde anlamalarını sağlamak amacıyla kurulan Matematik Köyü; ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine ders vermektedir. Dünyanın farklı bölgelerinden gönüllü olarak gelen akademisyenler tarafından ders alan öğrencilerin yalnızca matematiği öğrenmeleri değil, doğru düşünmeyi de öğrenmeleri hedeflenmektedir.

Nesin Matematik Köyü Nerede?

Nesin Vakfı’na ait olan Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesinde, Şirince Köyü Kayser Dağı yamaçlarında yer alıyor. 22 dönüm büyüklüğünde olan ve doğanın içinde konumlandırılan bölgeye, Matematik Köyü’nün kuruluşundan bu yana 4 binden fazla ağaç dikilmiştir.

145 yatak kapasitesi ve 14 koğuşun yer aldığı Matematik Köyü’nde eğitmenler ve çalışanların konaklaması için de 19 ev bulunmaktadır. 2 kapalı derslik, 200 kişilik konferans salonu, 5000 kitabın yer aldığı matematik, sanat ve felsefe kütüphanesine sahip olan Matematik Köyü’nde 110 kişilik yemek salonu ve mutfak da bulunmaktadır.

Kapalı alan dersliklerinin yanı sıra, açık alan dersliklerinin de yer aldığı Matematik Köyü’ndeki en yoğun dönem yaz dönemidir. 3 aylık dönemde 250’ye yakın lise ve üniversite öğrencileri kamplara katılmaktadır.

Adres
Kayser Dağı Mevkii, Şirince-Selçuk-İzmir 35920

Telefon
0533 207 12 04

Web Sitesi