Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alan Tayyare Kültür Merkezi, ünlü mimar Arif Hikmet Koyunoğlu´nun projesi doğrultusunda Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) tarafından yaptırılmış ve 1932 yılında hizmete açılmıştır. 1945 yılında Bursa Belediyesi tarafından satın alınan bina, uzun yıllar sinema ve hizmet binası olarak kullanılmış, 1991 yılında özgün biçimine geri döndürülmek amacıyla restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.Tayyare Kültür Merkezi Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi eserleri arasında, en sade ve güzel örneklerinden birisidir.1995 yılında tamamlanan çalışmalar sonucunda Tayyare Kültür Merkezi adıyla hizmete sunulan bina, 700 kişilik konser-gösteri, 4 sergi, 100 kişilik toplantı salonları ile Bursa kültür yaşamında yerini almıştır. Tayyare Kültür Merkezi, sofitalı sahne sistemi, ses-ışık-projeksiyon ve sinema ile aynı anda 3 dilde çeviri yapma olanağı veren simultune sistemlerinin yanı sıra kulis, seminer ve toplantı odaları, teknik odalar, fuaye ve kokteyl salonu ile çok amaçlı kullanımlara yönelik olarak hizmet vermektedir.

Büyük Salon
700 kişi izleyici kapasitesi olan büyük salon tam ses ve ışık sitemi ile donatılmıştır. Belediye etkinliklerinin yanı sıra özel etkinlikler için kiraya verilmektedir.

Toplantı Salonu
Kültürel, sanatsal, bilimsel uluslararası kongreler, konferans, toplantı, söyleşi, panel, seminerler gerçekleştirilmektedir.

Adres
Osmangazi Mahallesi, Atatürk Cad., Uçak Sok. No:1, 16020 Osmangazi/Bursa, Türkiye

Telefon
0 (224) 716 37 76

Web Sitesi