Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesidir. 14 dönümlük alanda kurulmuş, 2005 yılında açılmıştır. Ekili ve etiketli tıbbi bitki sayısının 600’ü aştığı bahçede, bitki atıkları doğal gübre olarak değerlendirilmekte, sentetik gübre ve ilaçlardan kaçınılmaktadır. Su israfının önüne geçmek için damlama ve yağmurlama yöntemleri kullanılmaktadır.

Bahçe, her mevsim gezilirse, bitkilerin her evreleri görülebilir. Biyoçeşitliliğe katkıda bulunmak amacıyla bir tohum bankası oluşturulmuş. Tohum bankasında, bahçedeki bitkilerden elde edilen tohumların yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinden getirilen tohumlar da yer alıyor.

Bitkilerin Serüveni panosu, bitkilerin dünyasını fotoğraflarla anlatıyor. Bahçede, 52 haftalık tabiat takvimi, üzerinde güneş saati bulunan bir yapı bulunuyor.

Bahçede çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları ve etkinlikler düzenleniyor.  Bu çalışmalarda çocuklar canlıları mikroskopta inceleyebiliyor, eğlenceli deneyler yapabiliyor, bitkileri ve hayvanları tanıma imkanı bulabiliyor.

Adres
Merkezefendi Yeniçiftlik yolu 1, Zeytinburnu/İstanbul

Telefon
0 (212) 664 41 55 - 0 (533) 206 23 38

Web Sitesi