Hamilelik

Meme Başındaki Ağrı Nasıl Azaltılabilir?

Meme başındaki ağrı neden olur, nasıl geçirilir? Emzirme döneminde en sık rastlanan sorunlardan biri meme başı ağrısıdır. Bu durum zamanla meme başı çatlağına doğru ilerlemektedir. 

meme başındaki ağrıyı azaltma

Memenin sütle dolu olması, memede sertlik ve dolayısıyla da rahatsızlık hissine neden olur. Toplum içerisinde emzirme süresinin azaltılmasının, bu durumun önüne geçebileceği yönünde bir düşünce vardır; ancak bu yanlış bir düşüncedir. Meme, süt fazlalığından dolayı çok gerilirse, bebek anca meme başını yakalayabilecek ve emmekte güçlük çekecektir.

Meme başı ağrısına yanlış emzirme de sebep olabilmektedir. Hatalı emzirme zamanla çatlağa da sebep olmaktadır ve bu, bazı durumlarda uzun süre iyileşmez. Doğru emzirme yönteminde, meme ucundaki kahverengi kısmın bebeğin ağzında olmalıdır.

Meme başındaki ağrılara, emzirmeden önce duşta memelere elle masaj yapmak ya da sıcak su kompresi uygulamak iyi gelebilir. Bunun yanı sıra, memelerdeki sütün bir miktarını elle veya pompayla boşaltmak meme başı ve çevresinin yumuşamasını sağlayabilir. Memelerin boşaltılması apse gelişimini de engeller. Böylece bebek anne sütünden mahrum kalmamış olur.

Bu yöntemler hem ağrılarınızı dindirebilir, hem de bebeğin süt emmesini kolaylaştırabilir.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Cicicee'ye katılın!

Cicicee'deki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.