Kültür Sanat

Meraklı çocuklara başucu kitapları

”Bilinmesi gereken 500 şey”

Aztekler’in futbol maçı yaptıklarını ve kaybeden takımın oyuncularını tanrılara kurban ettiklerini biliyor muydunuz? Veya kaç Mısır firavununun adının Ramses olduğunu? Ya da Antik Yunan Olimpiyat Oyunları’nda hangi spor müsabakalarının yapıldığını?

Carolyn Howitt tarafından kaleme alınan bu kitapla çocuğunuz Antik Dünya’daki hayvanlar, ölüm, aile hayatı, moda, yiyecek ve içecek, eğlence, icatlar, tıp ve hastalıklar, yöneticiler, toplum, manevi yaşam, spor, kentler ve binalar, savaş, yazı ve daha birçok konudaki toplam 500 gerçeği keşfetmeye başlayacak. Bu kitap aynı zamanda çocuğunuzun arkadaşları ile eğlenceli zaman geçirmesini de sağlayacak. Rastgele bir sayfa açıp birbirlerine soru sorarken hep eğlenecek hem de öğrenecekler…


Çocukar evrim teorisinin babasıyla tanışıyor

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Katrin Hahemann’ın kaleme aldığı ve Uwe Mayer’in çizimleri ile renklendirdiği “Charles Darwin” kitabıyla evrim teorisinin babası Charles Darwin’i renkli ve öğretici bir anlatım tarzı ile 8-16 yaş arası çocuklarla tanıştırıyor.

Kitap Darwin’in çocukluğundan başlayarak onun bilime olan merakını, dünyanın farklı coğrafyalarına yaptığı yolculukları, araştırmalarını, kuramını insanlara anlatırken karşılaştığı zorlukları ve sonunda yakaladığı başarıyı anlatıyor. Çocuğunuz bu kitapla büyük bir bilim adamının yaşamını ve bilime katkılarını öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda merak, kararlılık, özgüven, dürüstlük ve cesaret gibi kavramların insana neler kattığını da kavrayacak.

Kitabın fiyatı: 10 TL


”Kayıp Dünyalar’ın kapıları çocuklara açılıyor”

Dünya büyük bir yer ve geçmişi çok daha büyük… Bu büyük geçmiş bir sürü kayıp dünyalarla dolu… Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, çocuklar için bu dünyaların kapısını aralıyor. Atlantis, Troya, Babil, Shambhala, Avalon ve diğerleri… Kimisi zaman içinde terk edilmiş, yavaş yavaş toprağa gömülmüş ve unutulmuş, kimisi ise hayal dünyamızda var olmuş “Kayıp Dünyalar”… Her biri aslında daha mükemmel bir dünyaya olan özlemimizi simgeliyor… Howe, bilgece anlattığı hikayeleri ve büyüleyici çizimleri ile kayıp dünyalara, yaşama dönmeleri için bir şans veriyor.

Kitabın fiyatı: 25 TL


Bir çocuğun gözünden dahi bir çocuk

Çocuk kitapları alanında birçok ödül sahibi Steve Augarde’nin kaleme aldığı “Leonardo da Vinci” evrensel dahiyi çocuklara bir çocuğun gözünden anlatıyor.

10 yaşındaki Paolo’nun günlüğünden oluşan kitapta Paolo ünlü sanatçı ve mucit Leonardo da Vinci’nin atölyesinde çıraklığa kabul edilir. İşe yerleri süpürerek ve diğer ayak işlerini yaparak başlar. Etrafındaki her şeye çok dikkat eden bir adam olan Leonardo, Paolo’nun yeteneğini kısa sürede fark edip, ona daha ilgi çekici işler yaptırmaya başlar. Dünya tarihinin en büyük beyinlerinden biri tarafından eğitilmek, çok az çocuğa nasip olabilecek bir şanstır. Bunun bilincinde olan Paolo günlüğünde Leonardo ile yaşadıklarını büyük bir heyecanla anlatır.

Kitap fiyatı: 20 TL

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir