Çocuk Gelişimi

Mevsimsel Alerji ile Mücadele Yolları

İlkbahar aylarında önemli bir artış gösteren mevsim alerjisi, başta çocuklar olmak üzere yüz binlerce insanı olumsuz etkiliyor. Özellikle alerjik reaksiyonu yüksek olan insanlarda günlük yaşamı zorlaştıracak etkilere yol açan mevsim alerjisinden doğal yollarla kurtulmak mümkün.

mevsim-alerjisi Bebekleri ve çocukları da ciddi düzeyde etkileyebilen mevsimsel alerjiden korunabilmek için, bazı önlemler almak büyük önem taşıyor.

  1. Klima Temizliği

Alerjik reaksiyonlar, hava yoluyla etkisini arttırdığından, mevsim değişikliklerinde klima temizliği yaptırılması büyük önem taşıyor. Klimanın filtresinin değiştirilmesi ve özel hava filtresi kullanılması havanın %90 oranında temizlenmesini sağladığı gibi, alerjileri de önemli ölçüde azaltıyor.

  1. Maske Kullanmak

Alerjik etkilerden olabildiğince uzak durabilmek için maske kullanmak gerekiyor. Çocukların bağışıklık sisteminde daha ciddi etkiler yapabilen hastalık durumlarında da maske kullanmak büyük önem taşıyor.

  1. Sağlıklı Beslenme

Soğuk algınlığı, grip gibi mevsim değişikliklerinde çok hızlı yayılan hastalıklardan korunabilmek ve alerjik reaksiyonların etkisini azaltabilmek için sağlıklı beslenmek de son derece önemli. Bunun için günde en az bir defa meyve tüketilmesi gerekiyor.

  1. Burnu Sık Sık Temizlemek

Burun temizliği, alerjik reaksiyonların azalmasında olumlu bir etki yaratıyor. Bu nedenle sık sık burun temizliği yapılması gerekiyor. Ancak burun temizliği sırasında burnu tıkamak, basıncı artırdığından, kanama ya da kılcal damarlarda çatlama gibi sorunlara neden olabiliyor.

  1. Sıvı Tüketimini Artırmak 

Bol bol sıvı tüketmek, mukus üretiminin artmasına da yardımcı olacağından, alerjik reaksiyonlar ve hastalıklardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Çocukların taze meyve suları, su gibi doğal içecekler tüketmesi gerektiği gibi; yetişkinler de bitki çayları, meyve suyu gibi içecekleri bol bol tüketmeli.

  1. Tütün Maddelerinden Uzak Durmak

Alerjik reaksiyonları tetikleyen sigara dumanı, burun tıkanıklığı, kaşıntılı alerji gibi sorunlara yol açabilir. Çocukları sigara içilen ortamdan uzak tutmak gerektiği gibi, yetişkinlerin de aynı hassasiyeti göstermeleri şart.

  1. Alerjik Reaksiyonun Tetikleyicisini Öğrenmek

Mevsim alerjileri, birçok insanı etkilediğinden çoğunlukla dikkate alınmıyor. Ancak alerjileri atlatabilmek için vücudun neye tepki gösterdiğini saptamak büyük önem taşıyor. Özellikle çocukluk döneminde kendini şiddetli bir şekilde gösteren alerjik reaksiyonlara karşı mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

Bebekler, çocuklar ve hamile kadınlar başta olmak üzere, birçok insanı doğrudan etkileyebilen mevsimsel alerjiden korunabilmek için önlem almak ve kapalı alanlardaki havanın temizliğine dikkat etmek önem taşıyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir