Çocuk Haberleri

Minecraft: Çocuklar Bu Oyunda Hünerlerini Sergiliyor

Üç boyutlu küpleri kullanarak oyuncuların kendi dünyalarını yarattığı Minecraft, kısa sürede çok sevildi ve çocukların da gözdesi oldu. Oyun, bugüne kadar 20 milyon kişi tarafından indirildi.

Minecraft oyunu, yaptığınız kazılarla elde ettiğiniz küpler, bloklar, taşlar ve ağaçlarla yeni aletler yapmanıza; bu aletlerle yiyeceklerinizi bulmanız ,ve pişirmenize, kendi binalarınızı ve yaşam alanınızı inşa etmenize dayanıyor.

Minecraft Nedir?

Minecraft, “Sandbox” (Serbest Dünya) olarak tabir edilen oyun türünde yazılmış. Kullanıcıların belirli görevleri yerine getirerek seviye (level) atladığı oyunların aksine, oyuncular maharetlerini göstererek kendi sanal dünyalarını kuruyor, içinde özgürce geziyor, aynı zamanda can kaybetmemeye çalışıyor.

7 yaş üzeri çocuklara hitap eden oyun, tek başınıza ya da çeşitli sunucular üzerinden birden çok kişiyle aynı anda oynanabiliyor. Başka bir deyişle, arkadaşlarınızla birlikte kazı yapıp, ortak bir alan inşa etmeniz, bu sırada da oyun içinde haberleşmeniz mümkün.

Minecraft deneme sürümü, oyunun resmi sitesinden ücretsiz olarak indirilebilirken, tam versiyonunu indirmek için 20 dolar ücret ödemeniz gerekiyor.

Oyunun iPhone ve iPad versiyonlarının yanı sıra, xBox360 oyun konsolu sürümü de bulunuyor. Minecraft’ın ücreti, uygulama içi satın almaya dayanan oyunlarla karşılaştırıldığında tek seferlik olduğundan, daha kabul edilebilir hale geliyor.

“Crafting” yani el işi uygulamaları çocukların çok sevdiği ve yatkın olduğu bir alan olduğundan, kısa sürede popülerleşen Minecraft; çocukların problem çözme, planlama yapma, yaratıcılık, hayal gücü gibi bir çok alanda gelişimine yardım ediyor.

İsveç’te bir okul çocukların “şehir planlama, çevre bilinci, geleceği planlama” konularında oyundan çeşitli şeyler öğrenmesi nedeniyle Minecraft’ı 13 yaşındaki öğrenciler için zorunlu ders bile yapmış. Türkiye’de de bazı okullarda, öğretmenlerin öğrencilere “Minecraft” zamanı verdiği duyumlar arasında.

Minecraft Oyun Mod’ları

Minecraft’ın iki tane oyun sürümü bulunuyor: 2011 tarihinde çıkan tam sürüm (Minecraft 1.0.0) ve internet üzerinden oynanabilen Klasik Mod (Classic Mode). Oyuna e-posta adresi üzerinden üye olduktan sonra giriş yapılabilir, giriş ekranı sonrası “Ayarlar” bölümünden Türkçe dil seçeneğini işaretleyip, Minecraft’ı Türkçe olarak da oynayabilirsiniz.

Hayatta Kalma (Survival) modu: Hayatta kalmak için can sayınız ve yiyecek miktarınızı yeterli tutmanın yanı sıra ejderhalar, zombiler ve örümceklerle de savaşıyorsunuz. Yaptığınız silahlar ve eşyalarla kendinizi koruyabilirsiniz. Oyun 8-bit grafiklere sahip olduğu için bu zombiler ve yaratıklar, hiç bir zaman ebeveynlerin çocuklara göstermek istemeyeceği kadar “korkunç” değil.

Hardcore (Zorlayıcı) mod: Survival kurallarının geçerli olduğu, ancak tek canınızın olduğu bu mod’da, herhangi  bir şekilde ölürseniz oyuna baştan başlıyorsunuz.
Yaratıcı (Creative) mod: Uçabilmenizi ve her türlü malzemeyle kendi tasarımlarınızı yapmanızı sağlayan mod.

Macera (Adventure) mod: Bu mod’da hiçbir şeyi kıramazsınız.

Ebeveynler için: Minecraft Çocuklar için Güvenli mi?

Çocuklar ve yetişkin oyunculardan gelen yorumlara göre Minecraft’a başlayanlar, oyunun başından kolay kolay kalkamıyor. Oyunun eğitici olabilecek tarafları düşünüldüğünde içiniz rahat olabilir, çocuğunuzun bilgisayar başında geçireceği saatler konusundaki sınırlarınızı korumanız yeterli olacaktır.

Oyunda herhangi bir yazı ve sözlü müzik bulunmadığından, ebeveynlerin kötü amaçlı dilden endişelenmesine de gerek bulunmuyor. Ancak multi-player adı verilen, oyuncuların internete bağlanıp bir sunucu (server) üzerinden aynı oyunda yer aldığı durumda, çocukların maruz kalmaması gereken dil ve yaşça büyük oyuncuların çocuklarla aynı oyunda yer alması, ebeveynlerin çocukları yönlendirmelerini gerektiriyor.

Çocuklar arkadaşları ile Minecraft oynayacaklarsa, bir yetişkinden yardım alıp kendi sunucularını kurabilir, ya da “aile dostu sunucu”ları kullanabilirler.

Minecraft’ı hayata geçiren şirket olan Majong da yakın zamanda çocukların birlikte oyun oynayabileceği ve güvenli olacağı bir sunucu üzerinde çalışacağını duyurdu.

Minecraft nasıl ortaya çıktı?

İsveçli programcı Marcus Persson tarafından 2009 yılında yazılan Minecraft’ın ilk tam versiyonu 2011 yılında yayınlandı. PC dışındaki platformlar için de üretilen Minecraft için LEGO, Minecraft dünyasını LEGO’larla kurabileceğiniz bir kutu oyunu da çıkardı. Oyunun tüm dünyadan hayranları, forumları ve her yaştan oyuncusu olmasının yanı sıra, tişörtleri ve oyuncakları da bulunuyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir