Foto Galeri

Mustafa Kemal Atatürk Fotoğrafları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları ve Atatürk’ün biyografisi işte tam da burada sizleri bekliyor.

Mustafa Kemal Atatürk Ne Zaman, Nerede Doğdu?

1881 yılında Selanik’te doğdu.

Atatürk Fotoğrafları

Mustafa Kemal Atatürk’ün Eğitim Hayatı  

İlköğrenimini ve öğrenci olarak ortaöğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askerî Lisesi’ni bitirdi.1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu.

Atatürk Fotoğrafları

Mustafa Kemal Atatürk’ün Askerlik Hayatı ve Sonrası

Orduda çeşitli vazifeler aldı 1913 yılında Sofya’da Ateşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde, Tümen Komutanı olarak görev yaptı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Vahdettin Han tarafından Anadolu’ya gönderildi.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Türk millî mücadelesini başlattı. Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı.

Meclisin kurulmasının ardından Atatürk Meclis Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de Başkomutanlık görevini üstlenerek Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadeleye devam etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı. 19 Eylül 1921’de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve geleneksel Gazi unvanı verildi. 26 Ağustos 1922’de işgalci Yunan kuvvetlerine karşı Büyük Taarruz’u başlattı. Beş gün sonra 30 Ağustos 1922’de de Başkomutanlık Meydan Savaşı kazanıldı. Lozan Barış Konferansı’ndan sonra, 11 Ağustos 1923’te toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yeniden Başkan olarak seçildi. 9 Eylül 1923’te kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanlığı’ na seçildi. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilân edildiği gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Dört dönem üst üste seçildi.

Mustafa Kemal Atatürk Ne Zaman Vefat Etti?

10 Kasım 1938’de öldü.

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Atatürk Fotoğrafları

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir