CiciPedia

Müzeler Günü ve Müzeler Haftası

UNESCO tarafından Müzeler Günü olarak kabul edilen 18 Mayıs, tüm dünyada kutlanmaktadır. 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası kapsamında ise birçok müze etkinliği düzenlenmekte ve müzelerin tanıtılması sağlanmaktadır.

Müzeleri tanıtmak, kültür varlıklarına sahip çıkılmasını sağlamak ve sahip olunan kültürü genişletebilmek amacıyla kutlanan Müzeler Haftası kapsamında, birçok müze ziyaretçilere ücretsiz olarak hizmet vermekte ve etkinlikler düzenlemektedir.

Müzeler Haftası

15. ve 16. yüzyılda Avrupa’da kurulmaya ve yaygınlaşmaya başlanan müzeler, kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Tarihi eserler, güzel sanatlar ürünleri, antika eşyalar, arkeolojik kazılarda bulunan eserler başta olmak üzere; teknik ve sanayi ürünler ile koleksiyonlar müzelerde sergilenmektedir. Belirli bir alandaki ürün ya da eserlerin tarihi süreçlerine ve çeşitliliğini sergileyen müzelerin sayısı Türkiye’de oldukça fazladır.

En eski yerleşim bölgelerinden biri olarak bilinen Anadolu topraklarının sahip olduğu tarih dolayısıyla, Türkiye’deki müzelerde arkeolojik ve tarihsel çeşitlilik oldukça fazladır. Yapılan kazalarda bulunan antik eserler, eski medeniyetlere ait ürünler ve Selçuklu İmparatorluğu ile Osmanlı Devleti’nden kalan ürünler, Türkiye’deki müzelerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra; sanat ürünleri, koleksiyonlar ve fotoğraf üzerine de çok sayıda müze bulunmaktadır.

Kültür açısından olduğu gibi, turizm açısından da büyük öneme sahip olan müzelerin birçoğu İstanbul’da bulunmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye’nin her bölgesinde farklılık arz eden yüzlerce müze bulunmaktadır.

 

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.