Bebek

Müzik Bebek Gelişimini Nasıl Etkiler?

Müzik bebek gelişimini nasıl etkiler? Bebeklerin zihinsel gelişiminde oldukça önemli olduğu düşünülen müzik, bebeklerin ilk algılamaya başladığı dış uyaranlar arasında yer alıyor.

Anne karnından başlayarak bebeklere hafif müzik ve ninni dinletilmesi, işitme duyularının gelişmesini ve hafızasının güçlenmesini sağlıyor.

Bebekler, altıncı ayda, genellikle rahatlatıcı ya da eğlenceli müzik duyduğunda olumlu tepkiler verir. Örneğin ağlıyorsa, hoşuna giden bir ses ya da müzik duyduğunda, gülmeye başlayabilir.

Anne ve baba bu dönemde bebeğe ismiyle seslenmeli ve ona şarkılar söylemelidir. Bebek için onu sakinleştirici müzikler seçmek gereklidir.

Müzik Bebek Gelişimini Nasıl Etkiler?

Analitik düşünme becerisi üzerinde etkisi olan müzik, bebeklerde müzik kulağının da gelişmesini sağlıyor. Müzik ile ilgili uyaranları kavrama becerisinin bebekken gelişmeye başlaması, çocukların analitik düşünme yeteneklerinin de artmasını sağlıyor.müziğin bebek gelişimine etkisi

  1. Anne karnından itibaren bebeğe, klasik müzik ve hafif müzik dinletilmesi, bebeğin kulak gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Ritim duygusu gelişen bebeklerde, ince ve kaba motor kaslar da daha hızlı gelişiyor. Seslere karşı daha hassas ve ayırt edici olmayı öğrenen bebekler, dil öğrenme konusunda da daha başarılı oluyor.
  2. Müziği seven ya da müzikle ilgilenen çocukların daha sakin ve uyumlu olmaları ve sosyal becerilerinin daha gelişmiş oluyor. Müzikle erken yaşta tanışan bebekler, daha az ağlama krizi geçirdiği gibi, uyurken diğer bebeklere göre daha az sorun yaşıyor.
  3. Müzik, ilk 36 ayda, bebeğin beyin gelişiminde beslenmeden sonra en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bu nedenle bebeklere erken dönemde müzik dinletilmesi, beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

Bebeklere sakin müzikler dinletilmesi, özellikle anne karnında klasik müziklerin tercih edilmesi beyin gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Gürültülü ya da çok sesli müzikler, bebeğin işitme duyusuna zarar verebileceğinden, bu tür müziklerin tercih edilmemesi gerekiyor.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir