Çocuk Haberleri

Müzikli Oyun Grubu dersleri Ekim ayında başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nın, 2 yıldır sürdürdüğü Müzikli Oyun Grubu Uygulaması (Orff Schulwerk Yaklaşımı), 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde de devam ediyor.

Çocuğun doğasında bulunan oyun kavramını müzikle birleştiren Müzikli Oyun Grubu Uygulaması, geleceğin sanatçılarının yaratıcılıklarının gelişmesine destek oluyor.

Yaratıcılığı ve kavramsal yetenekleri geliştiren sistem

Ünlü Alman besteci Carl Orff tarafından geliştirilen sistemin devamı niteliği taşıyan Müzikli Oyun Grubu; eğitim, müzik, ritim duygusu ve yaratıcılığın gelişmesini öngörüyor. Yaklaşım, oyunla öğrenilen şeylerin çocuklar tarafından unutulmadığı düşüncesinden yola çıkarak, çocuğun doğasında bulunan oyunu temel alıyor. Müzikli Oyun Grubu, aynı zamanda kavramsal yetenekleri geliştirmeyi sağlıyor. Bu sistemle çalışan çocuklarda, yaratıcılık ve özgüven davranışlarının geliştiği gözlemleniyor.

Müzikli Oyun GrubuDoğaçlama yeteneğinin gelişmesi hedefleniyor

Dersler kapsamında, müziğin temel kuralları çocuklara oyun eşliğinde tanıtılıyor. Temelinde doğaçlama olan Müzikli Oyun Grubu’nda, çocuklar şarkılar söyleyip, dans ediyor ve müzik aletlerini tanıma fırsatı yakalıyor. Çocuklar eğitmenlerinin gözetiminde tüm perküsyonları kullanarak, şarkılı ve ritimli küçük piyesler oynuyor. Bu sayede doğaçlama yeteneğinin gelişmesi hedefleniyor.

Başvurular 10 Ekim’e kadar devam edecek

Müzikli Oyun Grubu’na, 6-9 yaş arasındaki çocuklar katılabilecek. Eğitimden yararlanmak isteyenler, 29 Eylül’den itibaren başvurularını Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nın Leyla Atakan Kültür Merkezi içindeki binasında yapacak. Kayıt için öğrenciye ait 2 fotoğraf ile veli-öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi gerekiyor. Son başvuru tarihi ise, 10 Ekim 2014.

İlk ders 11 Ekim Cumartesi günü yapılacak

Konservatuar eğitmeni Sencer Özbay tarafından verilecek Müzikli Oyun Grubu dersleri, 11 Ekim Cumartesi günü başlayacak.

Yorumları Göster

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı